Niż genueński i wielkie ulewy w Lubuskiem. „Lokalne powodzie i podtopienia”

Pogoda Lubuskie. Intensywne opady deszczu mogą przemieszczać się na teren regionu. Wpływa na to niż genueński. Lubuski Urząd Wojewódzki wydał specjalny komunikat.

Niż genueński nad Polską

Od dziś, 12 września, rozpoczyna się wielkie załamanie pogody. To przez niż genueński, który przynosi ze sobą silne ulewy, stwarzające ryzyko podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Ulewne deszcze prognozowane są przede wszystkim na południowym zachodzie Polski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty I, II i III stopnia oraz ostrzega, że suma opadów może osiągnąć nawet około 100 litrów wody na metr kwadratowy. Najgorzej ma być w piątek oraz sobotę. Intensywne opady deszczu mogą dodatkowo spowodować wzrost stanów wód i ryzyka powodziowego.

Pogoda Lubuskie. Są ostrzeżenia IMGW

W województwie lubuskim ostrzeżenia IMGW przed ulewami wydano obecnie tylko dla powiatu wschowskiego (alert drugiego stopnia). Niewykluczone, że w piątek, 13 września, zostanie to jednak rozszerzone o kolejne powiaty.

Lubuski Urząd Wojewódzki wydał komunikat. „Mogą wystąpić podtopienia oraz powodzie”

Największe sumy opadów prognozowane są w województwie dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Służby Wojewody Lubuskiego wolą jednak dmuchać na zimne.

– W związku z prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną w woj. opolskim, dolnośląskim i śląskim oraz zapowiedzią intensywnych opadów deszczu, które mogą przemieszczać się na teren woj. lubuskiego, informujemy, że na terenie lubuskiego mogą wystąpić lokalne podtopienia oraz powodzie – przekazuje Lubuski Urząd Wojewódzki.

W komunikacie czytamy także, iż prowadzony jest bieżący monitoring sytuacji we współpracy z Regionalnymi Zarządami Gospodarki Wodnej i powiatowymi służbami w zakresie zagrożenia powodziowego i jego likwidacji. Ponadto służby wojewody oraz Jednostki Samorządu Terytorialnego zostały zobowiązane do utrzymania kontaktu z instytucjami odpowiedzialnymi za utrzymanie przejezdności dróg.

– W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną proszę wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia na Państwa terenie powodzi błyskawicznej – zaznacza LUW.

Przeczytaj też: Nadciągają wielkie ulewy. Strażacy z lubuskiego jadą z pomocą na Dolny Śląsk