Uważajmy na swoje mienie

Niemal każdego dnia zielonogórscy policjanci otrzymują zgłoszenia o przestępstwach kradzieży lub oszustwa, których wspólną cechą jest niestety brak ostrożności pokrzywdzonych. Nikt nie ma prawa nas okradać, ale doprawdy lepiej liczyć na swój zdrowy rozsądek niż na uczciwość innych.

Kilka przykładów zgłaszanych przestępstw wraz ze wskazaniem jak należy dbać o naszą własność:

Sprawca wyjmuje z niezamkniętej damskiej torebki portfel z dokumentami. Torebka zawsze powinna być zamknięta, w tłumie trzymana blisko ciała, portfel czy telefon włożone głęboko do środka, nigdy nie w bocznych kieszonkach.

Sprawca ukradł pozostawiony na ladzie sklepu portfel z dokumentami, kartami bankomatowymi i pieniędzmi. Podczas zakupów nie odkładamy portfela na ladę, trzymamy go w dłoni, w zamkniętej torebce lub w kieszeni z przodu ubrania – tak żebyśmy go „czuli” i nikt nie mógł go wyjąć niepostrzeżenie.

W autobusie MZK złodziej wyjął z kieszeni zielonogórzanina telefon komórkowy. Telefon trzymamy w kieszeni z przodu ubrania, jeśli jest w plecaku lub torebce to w tłumie, w autobusie trzymamy zawsze plecak czy torebkę przed sobą lub bardzo blisko siebie – tak żeby poczuć, że ktoś chce nam coś wyciągnąć ze środka.

Klientka jednego z nocnych klubów zostawiła bez opieki swój telefon komórkowy, który został skradziony. Nigdy nie pozostawiamy bez opieki telefonu, torebki czy portfela. Nie zostawiamy ich też w szatni czy w kieszeniach ubrania pozostawionych na oparciach krzeseł. Nie tracimy z oczu naszego portfela czy telefonu w miejscach publicznych.

Klientka jednej z galerii handlowych położyła swój telefon na ladzie w sklepie podczas zakupów. Telefon został skradziony. Nie odkładamy telefonu na ladę sklepową podczas zakupów. Trzymamy go w zamkniętej torebce lub w kieszeni z przodu ubrania.

Klientowi w sklepie złodziej wyjął z kieszeni spodni portfel z dokumentami i kartami bankomatowymi. Nigdy nie trzymamy portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania. Szczególną czujność zachowujemy jeśli nagle wokół nas robi się „sztuczny tłok”, ktoś na nas „przypadkiem wpada”.

Pamiętajmy, że złodziej może nas obserwować licząc na nieuwagę czy nieostrożność i wykorzysta każdą nadarzającą się okazję.

Jak uniknąć kradzieży portfela, torebki czy telefonu komórkowego:

  1. Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie zamykać torebkę czy plecak i zabezpieczyć kieszenie.
  2. Staraj się nosić telefon czy portfel w miejscu trudnodostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich, ale przy sobie np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni.
  3. Natomiast nie wkładaj telefonu ani portfela do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do kradzieży.
  4. Unikaj pokazywania telefonu innym czy przeliczania pieniędzy w portfelu na ulicy czy w autobusie, pociągu – odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.
  5. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi – spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj, że chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.
  6. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie torebki nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni.
  7. Nie pozostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni.
  8. Nie pozostawiajmy otwartego mieszkania, nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę, zwłaszcza gdy w przedpokoju kładziemy torebki, kluczyki od samochodu czy dokumenty.

Pilnujmy swoich rzeczy i nie pozostawiajmy ich w przypadkowych miejscach np. telefonów na sklepowych ladach czy torebek w przymierzalniach.

NIGDY NIE POKAZUJMY SWOICH PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM. Bądźmy bardzo podejrzliwi, jeżeli nieznana nam osoba żąda od nas pieniędzy, zwłaszcza w dziwnych okolicznościach.

Opracowanie: podinsp. Małgorzata Barska, zespół prasowy KMP Zielona Góra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *