Pozytywne tendencje na rynku pracy – lubuskie w grupie 7 województw o najmniejszej stopie bezrobocia.
- Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w I kwartale br. wyniosło 123,8 tys. osób, tj. zwiększyło się o 3,7% w stosunku do obserwowanego przed rokiem (wobec wzrostu w analogicznym okresie ub. roku o 2,0%).
- W końcu marca br. zanotowano spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych o 4,9% w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz o 21,3% w odniesieniu do końca marca ub. roku. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,2%, tj. o 0,5 p. proc. mniej niż przed miesiącem oraz o 2,3 p. proc. mniej niż przed rokiem.
- W I kwartale br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3731,65 zł i było o 6,5% wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku (wobec wzrostu przed rokiem o 5,0%).
Ponadto:
- Produkcja sprzedana przemysłu w I kwartale br., licząc w cenach stałych, była o 6,7% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, wobec wzrostu przed rokiem o 5,5%.
- Produkcja budowlano-montażowa była o 4,8% wyższa niż w I kwartale ub. roku (wobec spadku przed rokiem o 21,4%).
- W I kwartale br. oddano do użytkowania 856 mieszkań, tj. o 9,3% więcej niż przed rokiem (wówczas notowano wzrost o 3,4%). Zwiększyła się liczba mieszkań oddanych do użytkowania w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem o 21,3% oraz w budownictwie indywidualnym 9,3%.
- Sprzedaż detaliczna zrealizowana przez przedsiębiorstwa handlowe i niehandlowe była wyższa niż przed rokiem o 24,9% (wobec wzrostu w I kwartale ub. roku o 1,2%). Wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku zanotowano w większości rodzajów działalności.
Urząd Statystyczny