Od 20 maja łatwiej zarejestrować działalność gospodarczą. Podczas przekazywania wniosku CEIDG można jednocześnie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego bądź zmienić dane. Oznacza to jedną wizytę w urzędzie mniej.
Zmiana przepisów to kolejne udogodnienie dla przedsiębiorców. Dotychczas po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miasta lub gminy musieli w ciągu siedmiu dni odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, żeby zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.
Od 20 maja załatwią to w urzędzie miasta lub gminy, który prowadzi Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorca odwiedzi więc jeden urząd zamiast dwóch.
W urzędzie miasta lub gminy przedsiębiorca będzie mógł złożyć między innymi dokumenty na których zgłosi do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (bądź wyrejestruje) siebie lub członków rodziny lub wprowadzi zmiany, np. adresu zamieszkania lub innych danych identyfikacyjnych. Dane z tych dokumentów organ ewidencyjny przekaże do ZUS.
Pamiętać należy, że jeśli przedsiębiorca będzie chciał zgłosić do ubezpieczeń pracownika, zleceniobiorcę lub osobę, z którą współpracuje, musi to zrobić bezpośrednio w ZUS. Ponadto jest zobowiązany do złożenia w ZUS deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA) jeśli rozpoczyna lub wznawia działalność gospodarczą bądź gdy wykreśla lub zawiesza działalność w trakcie miesiąca.