W ostatnich dniach do Zielonej Góry przyjechało 8 nowych autobusów przegubowych marki Mercedes Conecto. Jedną z nowości, która znalazła się na pokładzie nowego autobusu jest defibrylator AED.
To doskonałe rozwiązanie. Pasażerowie oraz kierowcy mogą czuć się teraz bezpiecznie. Tym bardziej, że taki defibrylator może obsłużyć nawet laik bez żadnego wykształcenia medycznego.
Renomowane defibrylatory AED Philips HeartStart umieszczone zostaną we wszystkich nowych autobusach zielonogórskiego MZK. Urządzenie ulokowane będzie w przedniej części pojazdu, tuż za kierowcą, w oznakowanej, podgrzewanej skrzynce. Sprzęt ma tylko jedno główne zadanie – uratować życie osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. O takie urządzenia dopominał się już dawno zielonogórski radny oraz lekarz – Robert Górski.
Czym jest AED ?
Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny jest urządzeniem, które analizuje rytm serca poszkodowanego i decyduje o konieczności defibrylacji. Urządzenia zostały skonstruowane w taki sposób, aby mogły z nich korzystać osoby nie posiadające wykształcenia medycznego. Obrazkowa i głosowa instrukcja obsługi prowadzi osobę krok po kroku i w zrozumiały sposób wyjaśnia, w jaki sposób ułożyć chorego i jak umieścić na jego ciele elektrody. Urządzenie samo ocenia rytm pracy serca i decyduje, czy potrzebna jest defibrylacja. I co najważniejsze – podczas pracy z defibrylatorem AED możemy być w 100% pewni, że nic z jego winy nam się nie stanie.
Jaka jest skuteczność tych defibrylatorów?
Szanse na skuteczną defibrylację osoby, której serce przestało poprawnie pracować maleją o około 10% z każdą minutą. Po licznych badaniach stwierdzono, że wczesne użycie defibrylatora powoduje znaczne zwiększenie wskaźnika przeżyć. Jeżeli defibrylację wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75%. Czas dojazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego nie zawsze będzie krótki, dlatego takie urządzenia to strzał w dziesiątkę.
Źródło: UM Zielona Góra