Tytuł profesora dla dr. hab. n. med. Marcina Zaniewa z Collegium Medicum UZ

20 sierpień 2023
Autor: 
Tytuł profesora dla dr. hab. n. med. Marcina Zaniewa z Collegium Medicum UZ Fot. Archiwum prywatne M. Zaniewa

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, nadał dr. hab. n. med. Marcinowi Zaniewowi z Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Profesor M. Zaniew jest kierownikiem Katedry Pediatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i zastępcą dyrektora Instytutu Nauk Medycznych ds. Kształcenia CM. Natomiast w Szpitalu Uniwersyteckim kieruje Klinicznym Oddziałem Pediatrii z Pododdziałami Endokrynologii, Diabetologii i Nefrologii Dziecięcej Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zderzenie osobówek w Zielonej Górze. "Niebezpieczny manewr"

Prof. Marcin Zaniew urodził się w Wilnie, a od 5 roku życia zamieszkał w Zielonej Górze gdzie ukończył SP nr 14 i I Liceum Ogólnokształcące. Studia lekarskie ukończył na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tam też uzyskał stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. Jest specjalistą w dziedzinach nefrologia i pediatria. Do Zielonej Góry wrócił w 2018 r. – podjął pracę na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego i w Szpitalu Uniwersyteckim. Jest inicjatorem oraz koordynatorem powstania sieci polskich ośrodków współpracujących z uznanymi na świecie ośrodkami zajmującymi się zagadnieniami genetyki w chorobach nerek (z Columbia University, USA oraz University of Bonn/Erlangen, Niemcy). Jest także współtwórcą Polskiego Rejestru Genetycznie Uwarunkowanych Tubulopatii (POLtube). Za tę działalność został nagrodzony Brązowym Medalem Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej. Jest autorem i współautorem licznych publikacji w renomowanych czasopismach naukowych (the New England Journal of Medicine; Nature Genetics; the American Journal of Human Genetics; Kidney International; Journal of American Society of Nephrology; Nephrology, Dialysis and Transplantation).

Prof. Marcin Zaniew był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność naukową (m.in. dwukrotny tytuł Wybitnego Naukowca za cykle prac opublikowanych w latach 2018-2020 i 2012-2014 oraz nagrody Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego). W 2023 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej za pracę dydaktyczną. 

Jego główne zainteresowania kliniczne i badawcze dotyczą nefrologicznych chorób rzadkich. Aktualnie jest jednym z ekspertów tworzącym europejskie zalecenia dla niektórych z tych chorób (choroby Denta i zespołu Lowe).

Jest żonaty, ma 2 córki. W przeszłości grał w piłkę ręczną - był zawodnikiem Zrywu oraz AZS Zielona Góra!!!

Czytaj także: Agata Porębska wicemistrzynią świata w akrobacji szybowcowej (FILM)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u