Profesor M. Zaniew jest kierownikiem Katedry Pediatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i zastępcą dyrektora Instytutu Nauk Medycznych ds. Kształcenia CM. Natomiast w Szpitalu Uniwersyteckim kieruje Klinicznym Oddziałem Pediatrii z Pododdziałami Endokrynologii, Diabetologii i Nefrologii Dziecięcej Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.
Prof. Marcin Zaniew urodził się w Wilnie, a od 5 roku życia zamieszkał w Zielonej Górze gdzie ukończył SP nr 14 i I Liceum Ogólnokształcące. Studia lekarskie ukończył na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tam też uzyskał stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. Jest specjalistą w dziedzinach nefrologia i pediatria. Do Zielonej Góry wrócił w 2018 r. – podjął pracę na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego i w Szpitalu Uniwersyteckim. Jest inicjatorem oraz koordynatorem powstania sieci polskich ośrodków współpracujących z uznanymi na świecie ośrodkami zajmującymi się zagadnieniami genetyki w chorobach nerek (z Columbia University, USA oraz University of Bonn/Erlangen, Niemcy). Jest także współtwórcą Polskiego Rejestru Genetycznie Uwarunkowanych Tubulopatii (POLtube). Za tę działalność został nagrodzony Brązowym Medalem Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej. Jest autorem i współautorem licznych publikacji w renomowanych czasopismach naukowych (the New England Journal of Medicine; Nature Genetics; the American Journal of Human Genetics; Kidney International; Journal of American Society of Nephrology; Nephrology, Dialysis and Transplantation).
Prof. Marcin Zaniew był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność naukową (m.in. dwukrotny tytuł Wybitnego Naukowca za cykle prac opublikowanych w latach 2018-2020 i 2012-2014 oraz nagrody Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego). W 2023 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej za pracę dydaktyczną.
Jego główne zainteresowania kliniczne i badawcze dotyczą nefrologicznych chorób rzadkich. Aktualnie jest jednym z ekspertów tworzącym europejskie zalecenia dla niektórych z tych chorób (choroby Denta i zespołu Lowe).
Jest żonaty, ma 2 córki. W przeszłości grał w piłkę ręczną - był zawodnikiem Zrywu oraz AZS Zielona Góra!!!
Czytaj także: Agata Porębska wicemistrzynią świata w akrobacji szybowcowej (FILM)