7 marca br. dr hab. Andrzej Tuchowski z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, odebrał tytuł profesora nauk humanistycznych. Dziś na Uniwersytecie Zielonogórskim pracuje 107 profesorów tytularnych (tzw. belwederskich) i 229 doktorów habilitowanych.
Prof. Andrzej Tuchowski – muzykolog i kompozytor, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończył uzyskując z wyróżnieniem dwa dyplomy w zakresie: teorii muzyki oraz kompozycji w klasie Ryszarda Bukowskiego. W latach 1981-82 jako stypendysta rządu brytyjskiego odbył muzykologiczne studia podyplomowe na uniwersytecie w Southampton (Wielka Brytania). Stopień doktora (1988) oraz doktora habilitowanego (1997) w zakresie muzykologii uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Castelfidardo, Włochy, 2000 (Te lucis ante terminum na akordeon). Otrzymał również wyróżnienia na dwóch kompozytorskich konkursach krajowych: w Warszawie w 1984 r. (Sygnały na zespół kameralny) oraz w Czechowicach-Dziedzicach w 1991 r. (Sonata na akordeon). Komponuje muzykę symfoniczną, kameralną, chóralną i teatralną. Utwory na akordeon były wielokrotnie wykonywane w kraju i za granicą, m. in. w: Niemczech, Rosji, na Litwie, we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji, USA.
Profesor Tuchowski jest autorem czterech monografii oraz 80 artykułów i rozpraw poświęconych problematyce estetycznej i techniczno-kompozytorskiej muzyki XIX i XX wieku, publikowanych w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Belgii, Szwecji i Rosji. Brał również czynny udział w ponad czterdziestu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, organizowanych w ośrodkach polskich, a także we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii.
Dwukrotnie otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej (1988, 1998), uhonorowany został również nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (Warszawa 2017) za ostatnią monografię pt. Nacjonalizm, szowinizm, rasizm a europejska refleksja o muzyce i twórczość kompozytorska okresu międzywojennego, (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2015). Ukaże się ona w wersji angielskiej nakładem międzynarodowej firmy wydawniczej PETER LANG (Frankfurt n. Menem/Londyn).
Fot. Materiały prasowe Kancelarii Prezydenta RP
Źródło: Ewa Sapeńko Rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego