Bank Mleka Kobiecego w zielonogórskim szpitalu. „Brakowało takiego miejsca” (FILM, ZDJĘCIA)

W zielonogórskim Szpitalu Uniwersyteckim działa już pierwszy w województwie Bank Mleka Kobiecego. To inwestycja, która powstała z myślą o najmniejszych pacjentach – głównie wcześniakach. Do banku zarejestrowały się już pierwsze mamy, które przekazały 10 litrów mleka.

Banki mleka umożliwiają karmienie pokarmem naturalnym dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. To nieodłączny element systemu opieki nad matką i dzieckiem.

– Takiego miejsca w naszym szpitalu brakowało. Obok budujemy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, które jest miejscem docelowego umieszczenia tych oddziałów i banku mleka. Czynimy starania, poszukujemy rozwiązań mających na celu rozwijanie neonatologii – mówił Marek Działoszyński, prezes zielonogórskiej lecznicy.

Zielonogórski bank będzie służył nie tylko małym zielonogórzanom, ale także maluchom z całego województwa. – Bank mleka ma możliwość obsługiwania całego regionu, więc myślę, że z jego zasobów będą korzystały nie tylko dzieci z oddziału neonatologii, ale także starszych, które z różnych powodów nie mogą otrzymywać mleka mamy – zaznaczyła Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Banku Mleka.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że to bardzo cenna inicjatywa. – Bardzo ważne są wielkie projekty, na które przeznaczamy wielkie pieniądze ze środków samorządu i Unii Europejskiej, ale bez takich małych projektów, niesłychanie ważnych, nie miałyby one sensu – wyjaśniła.

Dr Marzena Michalak-Kloc – kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii zapewniła, że otwarty dziś Bank będzie nieodłącznym elementem opieki nad noworodkami w zielonogórskim szpitalu. Na matki-bohaterki czeka 10 laktatorów oraz wygodny pokój. Więcej informacji na temat Banku Mleka Kobiecego znajdziemy na specjalnej stronie.

Źródło: Lubuskie.pl, Fot. Krzysztof Kubasiewicz

Bank Mleka Kobiecego w zielonogórskim szpitalu. „Brakowało takiego miejsca”
Lubuskie.pl/Fot. Krzysztof Kubasiewicz