Uroczyste powitanie żołnierzy II zmiany PKW RSM NATO Afganistan

09 grudzień 2015
Autor: 

08 grudnia 2015 roku na placu garnizonowym w Świętoszowie, w obecności przedstawicieli Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz władz lokalnych nastąpiło uroczyste powitanie żołnierzy II zmiany PKW RSM NATO Afganistan.

wojsko2

W uroczystościach udział wzięli  także przedstawiciele instytucji państwowych i władz samorządowych, duchowieństwo, a także rodziny i bliscy żołnierzy powracających z Afganistanu.

Trzon II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Resolute Support Mission NATO w Afganistanie stanowili żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie, wchodzącej w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Oprócz nich II zmianę tworzyli żołnierze z: 10 Brygady Logistycznej z Opola, Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowej.

Dowódcą kontyngentu był pułkownik Adam Luzyńczyk.

Żołnierze pełnili służbę jako: doradcy, pluton ochrony, Narodowy Element Wsparcia (National Support Element) i Sekcja Żandarmerii Wojskowej.

Źródło i zdjęcia: archiwum 10BKPanc

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

 • Prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak w Żaganiu (WIDEO)

  Prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak w Żaganiu (WIDEO)

  W poniedziałek, 4 marca odbyła się wspólna wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Błaszczaka w jednostce wojskowej w Żaganiu w ramach „NATO week”. Prezydent i minister wzięli udział w spotkaniu z żołnierzami 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej.

 • Kolejni żołnierze wylecą do Afganistanu. Pożegnano VIII zmianę RSM (ZDJĘCIA)

  Kolejni żołnierze wylecą do Afganistanu. Pożegnano VIII zmianę RSM (ZDJĘCIA)

  W piątek, 11 maja, na Placu Apelowym 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu pożegnano żołnierzy VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Resolute Support” w Islamskiej Republice Afganistanu. Żołnierze wyjadą jeszcze w tym miesiącu. Wszystko poprzedziły kilkumiesięczne, intensywne szkolenia.

 • Pazur Borsuka (ZDJĘCIA)

  Pazur Borsuka (ZDJĘCIA)

  W niedzielę, 26 listopada, podczas ćwiczenia pk. BORSUK-17, na żagańsko-świętoszowskim poligonie praktycznie realizowano szereg działań i epizodów taktycznych. Poza poddziałami Czarnej Dywizji brali w nich udział amerykańscy żołnierze 2 Taktycznej Brygadowej Grupy Bojowej (2 ABCT).

 • Przeprawa przez Kwisę (FILM)

  Przeprawa przez Kwisę (FILM)

  Od tygodnia na terenie lubuskiskich poligonów odbywają się coroczne ćwiczenia Borsuk 17. Są to największe ćwiczenie Czarnej Dywizji mające na celu sprawdzenie gotowości jednostek do działań bojowych. My dziś jednak cofniemy się do 16 listopada, kiedy to żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, którzy stacjonują na terenie 10 Brygady Kawalerii Pancernej, pokonali rzekę Kwisa.

 • Brąz dla pancerniaków

  Brąz dla pancerniaków

  We wtorek, 10 października w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie odbyło się spotkanie przedstawicieli mediów z żołnierzami, którzy wywalczyli podium w zawodach Worthington Challenge w Kanadzie.

 • Kolizja z udziałem ciężarówki US Army (ZDJĘCIA i FILM)

  Kolizja z udziałem ciężarówki US Army (ZDJĘCIA i FILM)

  Na drodze powiatowej (Żagań - Trzebów) doszło dziś do kolizji z udziałem pojazdu ciężarowego US Army i cywilnego busa. W zdarzeniu nieznaczne obrażenia ponieśli podróżujący busem.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u