Na zaproszenie Ambasadora RP w Królestwie Belgii, Artura Orzechowskiego delegacja Czarnej Dywizji uczestniczyła w uroczystościach Dnia Flagi i Dnia Polonii. Poczet sztandarowy wystawiony przez 34BKPanc wystąpił z historycznym sztandarem Stowarzyszenia 1. Polskiej Dywizji Pancernej „Benelux”, który znajduje się w zbiorach żagańskiego Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych.
W minioną niedzielę w jednym z najstarszych brukselskich świątyń, Kościele Notre Dame de la Chapelle spotkało się blisko 2 tys. belgijskiej Polonii żeby uczcić dzień Flagi Rzeczypospolitej.Przybyli także goście honorowi uroczystości,przedstawiciele Senatu RP z senator Janiną Sagatowską, Przewodniczącą Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, szefowie polskich placówek dyplomatycznych z Arturem Orzechowskim Ambasadorem RP w Królestwie Belgii i Michałem Polakowem Chargé d’affaires a.i. Stałego Przedstawicielstwa RP przy NATO, polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego.
W uroczystościach wzięli również udział szefowie przedstawicielstw wojskowych z gen. broni Andrzejem Fałkowskim, Polskim Przedstawicielem Wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i UE oraz wiceadmirałem Waldemarem Głuszko, Zastępcą Dyrektora Generalnego Sztabu Wojskowego UE, z licznie przybyłymi oficerami pełniącymi służbę w tych instytucjach. Żagańska delegacja, w składzie której znalazł się również sekretarz Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków płk rez. Waldemar Kotula wzięła udział w uroczystej mszy świętej wraz z Polakami przybyłymi z różnych zakątków Belgii z wiceprezesem Rady Polonii Belgijskiej Janem Bieleckim na czele. Stowarzyszenie 1 PDPanc w Belgii, zrzeszone w FOPP reprezentował Jan Cornelissens wraz z zarządem.Polonijne organizacje, jak podkreślił ambasador A. Orzechowski, stawiły się po raz pierwszy z tak licznymi pocztami sztandarowymi,będącymi świadkami wielu ważnych wydarzeń w życiu Polaków w Królestwie Belgii, najstarszy z nich ma 85 lat.
Poczet sztandarowy Czarnej Dywizji pod dowództwem ppor. Adriana Napory, ze sztandarem kombatantów 1PDPanc wprowadził do świątyni ponad 50 świeckich i religijnych sztandarów. Fakt ten podkreślił rolę, jaką Maczkowcy odgrywali przynosząc pod Biało-Czerwoną wolność Belgii we wrześniu 1944 roku, a potem przez lata przypominali i krzewili wartości, które towarzyszyły im w wojennej epopei. Historyczny sztandar brał udział m.in. w spotkaniach Polonii z Janem Pawłem II. Pod tym symbolem pancerniacy gen. Maczka z krajów Beneluxu także powrócili do Polski we wrześniu 1991 roku.
Głównym celebransem Mszy św. był ks. Ryszard Sztylka–rektor Polskiej Misji Katolickiej w krajach Beneluxu, który w swojej homilii wskazał m.in. historyczne źródła Dnia Flagi oraz,co zostało z entuzjazmem przyjęte przez zgromadzonych,żarliwie mówił o sile patriotyzmu wielu pokoleń belgijskiej Polonii. Uroczystą oprawę wydarzenia zapewniły Chór Reprezentacyjnego z Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Kujawia” z Koronowa, która po zakończeniu części religijnej zaprezentowała koncert utworów patriotycznych. GillesLapers, wolontariusz i badacz wojennych dziejów 1PDPanc zaprezentował wystawę części swoich zbiorów korespondujących z treściami celebrowanego święta. Tradycyjnie widoczni w czasie uroczystości byli motocykliści z klubów polonijnych z Belgii i Francji, wśród nich m.in. Jacques Wiacek z Paryża.
Wyjątkowa atmosfera świątecznego zgromadzenia dotrze do wielu Polaków rozsianych na całym świecie dzięki TVP Polonia, której zespół rejestrował wydarzenie, które ze względu na skalę i oprawę niewątpliwie zapisze się w najnowszej historii belgijskiej Polonii.
WAK