Brak przeciwnika w powietrzu to pierwszy etap decydujący o powodzeniu w walce. Do osiągnięcia tego celu niezbędne jest wsparcie dobrze wyszkolonego pododdziału przeciwlotniczego, dlatego początek października to czas sprawdzianu dla przeciwlotników.
Podczas zajęć przeciwlotnicy mieli za zadanie wykonanie zadań ogniowych polegających na niszczeniu śmigłowców oraz samolotów bojowych. Środki napadu powietrznego pogrywał bezzałogowy statek powietrzny, ciągnący rękaw powietrzny, który był celem dla żołnierzy.
Cykl strzelań zakończyło strzelanie sytuacyjne , które łączyło w sobie wykonanie strzelań powietrznych jak również rażenie ogniem przeciwnika lądowego. „Zważając na realia dzisiejszego pola walki należy być przygotowanym na różne rodzaje prowadzonych działań. Poddział przeciwlotniczy nie będzie wykonywał wyłącznie strzelań do celów powietrznych, musi być również wyszkolony do walki z przeciwnikiem naziemnym ‘’ - podsumował kierownik strzelania porucznik Robert Mochnicki.
Wykonywane dziś strzelanie sytuacyjne jest nowatorskim przedsięwzięciem szkoleniowym, którego cel opisuje pomysłodawca porucznik Mochnicki: „Moim założeniem było stworzenie takiego strzelania, które sprawdzałoby umiejętność prowadzenia zespołowego działania na sprzęcie oraz indywidualnego wyszkolenia żołnierza w ramach prowadzonej walki”.
Strzelanie sytuacyjne łączące strzelania do celów powietrznych oraz naziemnych na stałe zostanie wprowadzone do zbioru ćwiczeń ogniowych dywizjonu przeciwlotniczego Wielkopolskiej Brygady.
Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel
Info: 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana
https://newslubuski.pl/armia/3665-strzelania-powietrzno-naziemne.html#sigProIdf1aa6051b3