Czarna Dywizja na Borsuku

19 listopad 2017
Autor: 

Już 20 listopada rozpocznie się największe tegoroczne ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Borsuk-17 w Czarnej Dywizji, podczas którego dowództwo 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej sprawdzi gotowość swoich jednostek do działań bojowych. W tym roku ćwiczenie potrwa do 29 listopada.

Na poligony w Wędrzynie, Żaganiu i Świętoszowie wyruszy ponad 3000 żołnierzy, w tym żołnierze z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) stacjonującej w Żaganiu oraz blisko 600 jednostek sprzętu wojskowego takiego jak: KTO ROSOMAK (w różnych wersjach),152mm ahs DANA, WR 40 LANGUSTA, RM-70, ZU-23-2 na STAR266, BWP-1, LEOPARD 2A5 oraz amerykańskie M-2 BRADLAY i M-1 ABRAMS.

„Zasadniczy wysiłek szkoleniowy zostanie skupiony na poligonie w Wędrzynie, gdzie prowadzone będą działania obronno-opóźniające. Dalej planowane jest przemieszczenie pododdziałów na dużej odległości z pokonaniem przeszkody wodnej, odtwarzanie zdolności bojowej i realizację zadań obronnych a następnie wykonanie kontrataku i wykonanie zadań ogniowych na poligonach Żaganiu i Świętoszowie”. – opisuje ppłk Marek Kociemba, szef zespół zabezpieczenia działań taktycznych i ogniowych.

Głównym ćwiczącym jest 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana (17WBZ) a drugoplanowym będą 34 Brygada Kawalerii Pancernej i 23 Śląski pułk Artylerii (23pa). Do działań włączy się także dowództwo batalionu i kompania zmechanizowana z 2 ABCT USA stacjonującej w Polsce.

Żołnierzy Czarnej Dywizji w działaniach wspomagać będą pododdziały i zespoły między innymi z 1 Pułku Saperów z Brzegu, 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, 2 i 9 Pułku Rozpoznawczego, 2 Ośrodka Radioelektronicznego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 10 Bazy Logistycznej oraz lotnicy z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Zadania na rzecz dywizji będą wykonywali także specjaliści z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych oraz Centralnej Grupy Działań Psychologicznych.

„Ćwiczenie taktyczne z wojskami BORSUK-17 ma na celu sprawdzianie przygotowania 17WBZ do wykonywania zadań i funkcjonowania zgodnie z przeznaczeniem oraz oceny stopnia zdolności 23pa do wykonywania zadań ogniowych w działaniach bojowych”. – opisuje gen. bryg. Stanisław Czosnek, dowódca 11LDKPanc, a w czasie ćwiczenia jego kierownik.

W czasie ćwiczenia przyjęta sytuacja operacyjna nie odzwierciedla żadnego realnego państwa i nie odnosi się do jakichkolwiek rzeczywistych uwarunkowań polityczno-militarnych. U podstaw ćwiczenia leżą współczesne zagrożenia zarówno konwencjonalne, jak i te o charakterze hybrydowym. Hipotetyczny scenariusz zakłada min. roszczenie praw jednego z państw sąsiedzkich do dostępu do surowców energetycznych, próba destabilizacji sytuacji politycznej, dezorganizacji funkcjonowania organów administracji państwowej i samorządowej czy opanowania spornego terytorium. Poszczególne epizody taktyczne stanowią pełne spektrum działań prowadzonych na współczesnym polu walki. W trakcie ćwiczenia będą współdziałać pododdziały zmechanizowane i zmotoryzowane oraz pancernych, wspierane przez artylerię, pododdziały przeciwlotnicze czy inżynieryjne i logistyczne, a w powietrzu zadania na ich korzyść realizować będą samoloty odrzutowe, śmigłowce oraz bezzałogowe statki latające.

„Przyjęty temat ćwiczenia i różnorodność epizodów taktyczno-ogniowych pozwalają kierownikowi ćwiczenia na sprawdzenie szerokiego spektrum umiejętności planowania, organizowania i praktycznej realizacji różnorodnych wyzwań taktycznych oraz ogniowych wynikających ze zmieniającej się sytuacji na polu walki. Ponadto ćwiczenie umożliwia sprawdzenie stopnia realizacji zasadniczych problemów taktycznych od procesu osiągania gotowości do prowadzenie działań, poprzez przemieszczenie brygady na dużą odległość z pokonaniem przeszkody wodnej, odtwarzanie zdolności bojowej i prowadzenia działań obronnych oraz przejęcie w podporządkowanie przydzielonych pododdziałów rodzajów wojsk, w tym również USA a także sprawdzenie ich współdziałania w środowisku sojuszniczym. Nadto ćwiczenie daje sposobność do oceny wykonania szeregu zadań ogniowych w dzień jaki i w nocy, zarówno przez pododdziały 17 WBZ jak i wsparcia 23pa”. – opisuje dalej gen. Czosnek.

Ćwiczenie "Borsuk 17" podzielone jest na trzy etapy. 20 listopada będzie część przygotowawcza do zajęć. Pododdziały będą zajmowały wyznaczone rejony Dzień później odbędzie się część wstępna. Przeprowadzone zostaną m.in. instruktarze związane z zachowaniem bezpieczeństwa i ostatnie sprawdzenia sprzętu i uzbrojenia. Od 22 do 29 listopada będzie trwała część główna ćwiczenia. Jej dwa ostatnie dni przeznaczone są na zajęcia ogniowe. Odbędą się różnego rodzaju strzelania w dzień oraz w nocy.

BORSUK 17 kolo

Tekst: mjr Artur Pinkowski

Zdjęcia: por. Krzysztof Gonera, st.chor. Rafał Mniedło

TAGI
KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Walka o sportowy prym (ZDJĘCIA)

  Walka o sportowy prym (ZDJĘCIA)

  Począwszy od niedzieli 24 czerwca, przez pięć kolejnych dni reprezentanci Czarnej Dywizji rywalizowali o sportowe trofea podczas Mistrzostw Wojska Polskiego – Spartakiady Wojskowej.

 • Niebezpieczne znalezisko - rakiety w Bobrze

  Niebezpieczne znalezisko - rakiety w Bobrze

  Kilka dni temu, mieszkaniec wsi Kraszowice w powiecie Bolesławiec, podczas spaceru znalazł w korycie rzeki Bóbr, pociski rakietowe. Sprawą zajęli się zawodowcy, specjaliści saperzy z patrolu rozminowania.

 • Czas sportowych podsumowań (ZDJĘCIA)

  Czas sportowych podsumowań (ZDJĘCIA)

  Koniec roku to wyśmienita okazja do podsumowań, dlatego 19 grudnia br. w Lesznie spotkali się sportowcy w żołnierskich mundurach, by ocenić czas rocznego współzawodnictwa w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

 • III Memoriał im. sierżanta Pawła Poświata (ZDJĘCIA)

  III Memoriał im. sierżanta Pawła Poświata (ZDJĘCIA)

  W poniedziałek, 11 grudnia, na hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie, 7 batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich zorganizował III Memoriał im. sierżanta Pawła Poświata – turniej piłki nożnej.

 • Pożegnano pułkownika Jana Kudłę

  Pożegnano pułkownika Jana Kudłę

  Na głównym zielonogórskim cmentarzu miejskim 22 lutego br. pożegnano pułkownika Jana Kudłę, żołnierza armii generała Andersa, który następnie przy boku generała Stanisława Maczka walczył na zachodnim froncie oraz tworzył w Polsce powojenne podziemie niepodległościowe.

 • Żołnierze czytają Sienkiewicza

  Żołnierze czytają Sienkiewicza

  Żołnierze Czarnej Dywizji, w odpowiedzi na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do udział w piątej edycji akcji „Narodowe Czytanie”, wspólnie z mieszkańcami Żagania prezentowali fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u