Zawody zwiadowców (ZDJĘCIA)

25 marzec 2018
Autor: 

Na poligonie w Wędrzynie zakończyły się zawody użyteczno-bojowe pododdziałów rozpoznawczych 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Przez dwa dni zwiadowcy Czarnej Dywizji wykrywali zamaskowane cele, rozpoznawali sylwetki broni przeciwnika oraz rozkładali na czas karabinki. Najlepszą okazała się drużyna st. sierż. Dariusza Idczaka z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Głównym celem rywalizacji było sprawdzenie poziomu wyszkolenia pododdziałów rozpoznawczych 11 Dywizji. Oprócz drużyny z cyfrowej brygady, gospodarza zawodów, w specjalistycznych zmaganiach wzięły udział także trzy zespoły z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz drużyna z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania. Zawodnicy stawili się na starcie z etatowym uzbrojeniem i z pełnym ekwipunkiem bojowym, czyli z wyposażeniem, jakie powinni mieć na polu walki. Byli więc w hełmach, kamizelkach taktycznych, mieli przy sobie maski przeciwgazowe, ładownice z magazynkami, środki opatrunkowe i środki łączności. Sześcioosobowe drużyny rywalizowały w pięciu konkurencjach. Trzy z nich rozegrano na strzelnicy. Uczestnicy zawodów brali udział w dwóch strzelaniach. Pierwsze zespołowe polegało na kierowaniu ogniem drużyny. Żołnierze uzbrojeni w karabinki Beryl oraz w jeden (w każdej drużynie) karabin maszynowy PK mieli trafić w 20 statycznych celów, które ukazywały się w odległości od 100 do 500 m od stanowisk ogniowych. Zadanie było trudne, bo każda drużyna miała do dyspozycji jedynie 80 nabojów do Beryla i 30 sztuk amunicji do PK.

Cel, pal!

W czasie drugiego, tym razem indywidualnego strzelania o wynikach decydowała suma uzyskanych punktów oraz skupienie pocisków na tarczy. – Jest to konkurencja trochę loteryjna, bo wyniki, jak w wielu dyscyplinach sportowych, zależą często od dyspozycji w danym dniu – zauważył st. sierż. Dariusz Idczak, dowódca drużyny rozpoznawczej z 17 WBZ. Dodał, że takie strzelanie wymaga dużego doświadczenia strzeleckiego i ogromnej precyzji. – Nawet najlepszemu strzelcowi zdarzają się czasem gorsze dni i zamiast samych dziesiątek czy dziewiątek uzyskuje mniejszą liczbę punktów. Nam na szczęście poszło dobrze – ocenił podoficer.

Trzecia konkurencja na strzelnicy miała zweryfikować wiedzę żołnierzy na temat budowy używanej przez nich broni. Przede wszystkim jednak, czy potrafią sprawnie rozłożyć i złożyć karabinek. O liczbie uzyskanych punktów decydowała szybkość, z jaką zawodnik wykonał to zadanie. Najlepsi potrafili rozłożyć karabinek w czasie siedmiu sekund.

Z kolei w terenie przeprowadzono konkurencję typowo specjalistyczną dla zwiadowców. Polegała ona na obserwacji terenu i wykrywaniu oraz wskazywaniu pojawiających się celów. Każda z drużyn w czasie 60 minut miała namierzyć 20 zamaskowanych celów (znajdowały się one w odległości od 400 do 1000 metrów od stanowiska obserwacyjnego). Nie liczyło się jednak samo zauważenie obiektów imitujących stanowiska ogniowe czy sprzęt bojowy przeciwnika. Zwiadowcy musieli dokładnie określić ich położenie oraz odległość do nich. Sporządzali także szkic rozmieszczenia celów w terenie oraz nanosili na dokument parametry wykrytych obiektów. Szkic ten był podstawą do sprawdzenia ich umiejętności oraz naliczenia drużynie przez sędziów odpowiedniej liczby punktów.

Ostatnie zadanie polegało na identyfikowaniu sylwetek sprzętu bojowego armii innych państw. Żołnierzom pokazano 20 zdjęć. Każde z nich mogli oglądać tylko przez 10 sekund. Po tym czasie musieli podać, jaki czołg, transporter opancerzony czy pojazd został przedstawiony na fotografii.

Miejsca na podium

Pierwsze miejsce i tytuł najlepszej drużyny rozpoznawczej 11 Dywizji Kawalerii Pancernej wywalczył pododdział z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej dowodzony przez st. sierż. Dariusz Idczaka. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna por. Zenona Małychy, która reprezentowała 10 Brygadę Kawalerii Pancernej, natomiast trzecie miejsce wywalczył pododdział z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, którym dowodził kpr. Piotr Rzeszutek.

– Zwycięska drużyna będzie reprezentowała naszą Dywizję podczas centralnych zawodów użyteczno-bojowych, które odbędą się w maju – poinformował mjr Radosław Wujda, kierownik zawodów. Odbędą się one na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie podczas corocznego zgrupowania pododdziałów rozpoznawczych podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Podczas zawodów w Wędrzynie wyłoniono również najlepszego strzelca wśród dywizyjnych zwiadowców oraz zespół, który poradził sobie najlepiej podczas specjalistycznej konkurencji wskazywania celów. Okazało się, że najcelniej strzelał por. Zenon Małycha, który uzyskał 98 punktów na 100 możliwych. Natomiast najlepsi w wykrywaniu celów byli zwiadowcy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

źródło: Polska Zbrojna

MS

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu.

 • Mariusz Błaszczak odwiedził żołnierzy 17 WBZ. Jednostka otrzymała kolejne moździerze RAK

  Mariusz Błaszczak odwiedził żołnierzy 17 WBZ. Jednostka otrzymała kolejne moździerze RAK

  Dziś na poligonie w Wędrzynie odbywa się ostatni etap certyfikacji 1. zmiany polskiego kontyngentu wojskowego udającego się na misję w ramach sił ONZ do Libanu. Sprawdzian obserwował szef MON Mariusz Błaszczak, który przekazał żołnierzom nowe pojazdy, w tym m.in. osiem moździerzy samobieżnych RAK.

 • Akcja "Wojskowe Wyzwanie"

  Akcja "Wojskowe Wyzwanie"

  Chcesz poczuć się jak żołnierz Wojska Polskiego? Chcesz przekonać się na własnej skórze jak szkolą się zmotoryzowani z Wielkopolskiej Brygady. Teraz jest to możliwe - podejmij #WojskoweWyzwanie

 • Kolejne szkolenie Terytorialsów w Wędrzynie

  Kolejne szkolenie Terytorialsów w Wędrzynie

  W sobotę, 16 marca 2019r. w Radomiu odbyło się kolejne wcielenie ochotników do terytorialnej służby wojskowej w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Szkolenie rozpoczęło ponad 120 kandydatów w ramach 16-dniowego szkolenia podstawowego, w tym blisko 20 kobiet.

 • Szkolenie na „piątkę”

  Szkolenie na „piątkę”

  W dniach 17-18 stycznia żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach OSPWL Wędrzyn zostali poddani ocenie stopnia wyszkolenia na szczeblu drużyn.

 • Strażackie ćwiczenia taktyczno-bojowe "Wędrzyn - Jesień 2018" (ZDJĘCIA)

  Strażackie ćwiczenia taktyczno-bojowe "Wędrzyn - Jesień 2018" (ZDJĘCIA)

  Od 8 do 9 października na terenie poligonu w Wędrzynie przeprowadzone zostały ćwiczenia taktyczno-bojowe z zakresu wielkopowierzchniowych pożarów lasów dla kompani gaśniczej "LUBUSKA" wchodzącej w skład Centralnego Odwodu Operacyjnego Państwowej Straży Pożarnej. W ćwiczeniach udział wzięło 30 pojazdów i 90 strażaków.

 • Lis uwięziony w siatce na terenie szkoły w Wędrzynie. Pomogli strażacy z Sulęcina (ZDJĘCIA)

  Lis uwięziony w siatce na terenie szkoły w Wędrzynie. Pomogli strażacy z Sulęcina (ZDJĘCIA)

  Do nietypowej interwecji doszło w piątek, 6 lipca. Dyżurny operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Sulęcinie odebrał zgłoszenie o uwięzionym lisie na terenie szkoły podstawowej w Wędzrynie.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u