Ślubowanie Kadetów (ZDJĘCIA)

12 listopad 2018
Ślubowanie Kadetów st. szer. Patryk SZYMANIEC

W czwartek, 8 listopada w Rzepinie odbyło się uroczyste ślubowanie kadetów I rocznika klasy mundurowej LO im. Stanisława Staszica.

"Kadeci! dzisiejszy dzień z pewnością zapadnie w waszej pamięci na długie lata, to właśnie dziś w uroczystych okolicznościach powtórzyliście tekst ślubowania. Widać, że Wy młodzi ludzie dokonaliście świadomego, dojrzałego wyboru. Z wysoko uniesioną głową, wierzcie w najwyższe wartości patriotyczne, a honor i ojczyzna są dla Was najważniejsze." - tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie komandor Mirosław JURKOWLANIEC, reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Całą uroczystość poprzedziła Msza Święta w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie, która została odprawiona zgodnie z ceremoniałem wojskowym w obecności sztandarów i Wojskowej Asysty Honorowej. Po Eucharystii, główne obchody przeniosły się na plac przed Urzędem Miasta i Gminy Rzepin, gdzie wśród licznie zebranej lokalnej społeczności i szanownych gości, młodzi adepci wojskowego rzemiosła przystąpili do ślubowania. Dowódcą uroczystości był ppłk Mirosław KUCZYŃSKI, a odpowiedni prestiż i uroczysty charakter wydarzenia podkreślała Wojskowa Asysta Honorowa wystawiona przez 7dAKW pod komendą kpt. Damiana SMEJLISA.

Komandor Mirosław JURKOWLANIEC nawiązał w trakcie swojego przemówienie do 100lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości - "Nasza Ojczyzna potrzebuje świadomych, młodych i zdolnych ludzi, którzy w przyszłości będą strzec jej niepodległości i granic. Niepodległość dla nas Polaków jest szczególnym darem, musimy jednak pamiętać ile krwi i ofiar ludzkich kosztowała, musimy o nią dbać i pielęgnować. Tak właśnie czynili Wasi poprzednicy, którzy czynnie włączali się w walkę wyzwoleńczą."

Utworzenie klasy mundurowej w sąsiedztwie w 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej to dobry krok w kierunku poprawienie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, wierzymy że wydarzenie to poprowadzi młodych Kadetów w niedalekiej przyszłości do kolejnej równie ważnej ceremonii… Przysięgi Wojskowej.

***

Pierwsze szkoły kadetów funkcjonowały już od XVIII w., a najstarszą z nich utworzył sam król Stanisław August Poniatowski. Tak zwana Szkoła Rycerska wykształciła wielkich patriotów, w tym samego generała Tadeusza Kościuszko. Wychowankowie korpusu Kadetów walczyli w Powstaniach Śląskich, a ich waleczność docenił sam Marszałek Piłsudski. Ich następcy dali przykład męstwa w ciężkich bojach pod Monte Casino służąc w składzie II korpusu pod dowództwem generał Władysława Andersa.

tekst: por. Tomasz KWIATKOWSKI

zdjęcia: st. szer. Patryk SZYMANIEC

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u