Podwodne szkolenie (ZDJĘCIA)

20 luty 2019
Autor:  por. Grzegorz Paluch
Podwodne szkolenie st. sierż. Bernard Hajducki, st. kpr. Łukasz Ziomek Oficer Prasowy 17WBZ kpt. Tomasz KWIATKOWSKI

Zakończyło się trwające, w pierwszej połowie lutego szkolenie nurków z 5 batalionu saperów.

W szkoleniu udział wzięli również żołnierze z 1 brzeskiego pułku saperów, 2 stargardzkiego batalionu saperów oraz 4 batalionu inżynieryjnego z Głogowa.

30 żołnierzy przybyło na szkolenie na OSPWL WĘDRZYN. Zajęcia odbywały się na jeziorze Rakowym. W trakcie szkolenia wykorzystywano ratowniczo - leczniczy kontenerowy zespół hiperbaryczny, sprężarkę kontenerową zestaw ratowniczy HOLMATRO oraz indywidualne zestawy nurkowe.

Głównymi celami szkolenia było utrzymanie wysokiej sprawności psychofizycznej i zdolności do wykonywania zadań w różnych warunkach atmosferycznym, w tym pod lodem, doskonalenie technik nurkowania, samoratowania, nawigacji podwodnej, wydobywania zatopionego sprzętu oraz prace związane z naprawą uszkodzonych budowli hydrotechnicznych. Pokrywa lodowa utrzymywała się przez cały okres szkolenia, co pozwoliło w pełni zrealizować założony plan szkolenia. Każdy dzień rozpoczynał się od treningu w komorze dekompresyjnej. Jednym z pierwszych ćwiczeń w wodzie, jakie doskonalili nurkowie wojsk inżynieryjnych było samoratowanie spod tafli lodu. Jedno z ćwiczeń zakładało, że nurek nie jest w stanie odnaleźć przerębli i kończy mu się czynnik oddechowy. Każdy szkolony musiał w ciągu jednej minuty wykuć za pomocą noża nurkowego otwór w lodzie, który pozwoliłby mu na swobodne oddychanie z powierzchni za pomocą fajki nurkowej. Jednym z głównych ćwiczeń było również przygotowanie do wydobycia zatopionego czołgu, do czego idealnie nadał się spoczywający na dnie T-34. Nurkowie kontynuowali również rozbudowę podwodnej platformy, która od trzech lat jest rozbudowywana o nowe elementy. Służy ona do doskonalenia technik nurkowania oraz wykonywania różnego rodzaju prac podwodnych. Kolejne zagadnienia zakładały rozpoznanie dna przeszkody wodnej, ćwiczenia w ratowaniu załóg zatopionego sprzętu i ewakuacji sprzętu bojowego, co miało za zadanie przygotować żołnierzy do zabezpieczania przepraw.

Zdjęcia: st. sierż. Bernard Hajducki, st. kpr. Łukasz Ziomek Oficer Prasowy 17WBZ kpt. Tomasz KWIATKOWSKI

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u