Valiant Falcon, czyli Leopardy i śmigłowce Apache w natarciu (GALERIA)

02 czerwiec 2016
Autor: 

Dziś na poligonie w Świętoszowie odbyły się ćwiczenia wojskowe o nazwie Valiant Falcon, w którym udział brały polskie czołgi Leopard oraz amerykańskie śmigłowce Apache.

- W głównej mierze ćwiczenia będą polegały na koordynacji procedur i działań pomiędzy różnymi elementami takimi jak polskie czołgi, hiszpańska i angielska piechota oraz amerykańskie śmigłowce - mówi ppłk Jarosław Górowski, szef szkolenia 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu - Nie jest to dla nas nic nowego, ponieważ większość żołnierzy uczestniczyła w misjach międzynarodowych. Żołnierze robią to, do czego są przeznaczeni. Wszyscy jesteśmy żołnierzami i jedyną różnicą jest język narodowy i krój mundury jaki nosimy.

- Mój pluton wraz z plutonem brytyjskim będzie prowadził obronę - przekazuje st. szer. Wojciech Gaida, działonowy czołgu Leopard 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu - pozostałe plutony z mojej kompanii wraz z plutonem brytyjskim i kilkoma hiszpańskimi przy wsparciu śmigłowców Apache będą nacierały na nasze pozycje.

Dziś w akcji weźmie udział 14 czołgów Leopard, wóz ewakuacji medycznej oraz dwa śmigłowce Apache.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Pazur Borsuka (ZDJĘCIA)

  Pazur Borsuka (ZDJĘCIA)

  W niedzielę, 26 listopada, podczas ćwiczenia pk. BORSUK-17, na żagańsko-świętoszowskim poligonie praktycznie realizowano szereg działań i epizodów taktycznych. Poza poddziałami Czarnej Dywizji brali w nich udział amerykańscy żołnierze 2 Taktycznej Brygadowej Grupy Bojowej (2 ABCT).

 • Przeprawa przez Kwisę (FILM)

  Przeprawa przez Kwisę (FILM)

  Od tygodnia na terenie lubuskiskich poligonów odbywają się coroczne ćwiczenia Borsuk 17. Są to największe ćwiczenie Czarnej Dywizji mające na celu sprawdzenie gotowości jednostek do działań bojowych. My dziś jednak cofniemy się do 16 listopada, kiedy to żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, którzy stacjonują na terenie 10 Brygady Kawalerii Pancernej, pokonali rzekę Kwisa.

 • Brąz dla pancerniaków

  Brąz dla pancerniaków

  We wtorek, 10 października w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie odbyło się spotkanie przedstawicieli mediów z żołnierzami, którzy wywalczyli podium w zawodach Worthington Challenge w Kanadzie.

 • Kolizja z udziałem ciężarówki US Army (ZDJĘCIA i FILM)

  Kolizja z udziałem ciężarówki US Army (ZDJĘCIA i FILM)

  Na drodze powiatowej (Żagań - Trzebów) doszło dziś do kolizji z udziałem pojazdu ciężarowego US Army i cywilnego busa. W zdarzeniu nieznaczne obrażenia ponieśli podróżujący busem.

 • Sportowe podsumowania w wojsku (ZDJĘCIA)

  Sportowe podsumowania w wojsku (ZDJĘCIA)

  Nie jest łatwo osiągnąć sukces, zwłaszcza sukces sportowy, ale jeszcze trudniej i to można nazwać prawdziwym zwycięstwem, jest osiągnąć sukces i pozostać na szczycie niepokonanym. Taki sukces i to po raz szósty z rzędu osiągnęli żołnierze reprezentujący Czarną Dywizję.

 • Zmiana warty (ZDJĘCIA)

  Zmiana warty (ZDJĘCIA)

  W czwartek 24 listopada na placu apelowym 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) odbyło się uroczyste przekazanie dowodzenia brygadą pomiędzy dotychczasowym dowódcą – generałem brygady Maciejem Jabłońskim, a przyjmującym obowiązki pułkownikiem Dariuszem Parylakiem.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u