Wojsko na drogach - ruszają ćwiczenia DEFENDER-Europe 20

01 marzec 2020
Autor: 
Wojsko na drogach - ruszają ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 Fot. GDDKiA

Rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe DEFENDER-Europe 20. Pierwsze kolumny żołnierzy z USA są już na terenie Polski, ale takich transportów będzie coraz więcej. Na głównych trasach będą wdrażane ograniczenia prędkości.

W ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20 udział weźmie około 37 000 żołnierzy. W najbliższych tygodniach do Polski przybędzie łącznie kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz przedstawicieli wojsk sojuszniczych ze sprzętem. W kolumnach po kilkanaście pojazdów będą przemierzać drogi pomiędzy przejściami granicznymi i poligonami na północy i wschodzie Polski.

Pierwsze kolumny są już w Polsce

Amerykańscy żołnierze pojawili się w kraju już 28 lutego. Dwie kolumny pojazdów kołowych oraz zestawów niskopodwoziowych przejechały autostradą A6, przekraczając granicę w Kołbaskowie około godziny 20:00. Miejscem docelowym jest poligon w Drawsku Pomorskim.

W najbliższych dniach kolejne kolumny wjeżdżać będą przez przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie. Później korzystając m.in. z autostrady A2 i krajowej "10" kierować będą się na poligony w głębi kraju. - Trasy i godziny przejazdów zaplanowano tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać funkcjonowanie mieszkańców. Istnieje jednak szansa, że na drogach województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego będzie można spotkać kolumny wojskowych pojazdów także w ciągu dnia - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Bezpieczeństwo podczas przejazdów

GDDKiA przestrzega, aby nie wjeżdżać pomiędzy pojazdy jadące w kolumnie. - Każdy kierowca musi pamiętać o dużej masie wojskowych samochodów, a co za tym idzie wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności, jak samochody cywilne - ostrzegają drogowcy.

Przeczytaj też: Plany strażaków na 2020: posterunek PSP w Drezdenku i budowa jednostki w Kostrzynie

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u