Akcja Masz Głos wspiera mieszkańców i mieszkanki z całej Polski w działaniu na rzecz najbliższego otoczenia, we współpracy z władzami lokalnymi.
Przypomina, że mieszkańcy mają prawo decydować o tym, co dzieje się wokół nich, bo samorząd to nie tylko władze, lecz wszyscy mieszkańcy i mieszkanki. Od 2002 roku udział w akcji wzięło ponad 1700 grup, organizacji i instytucji z ponad 850 gmin w całej Polsce.
Organizatorem akcji jest Fundacja im. Stefana Batorego.
Kto i jak może wziąć udział w akcji?
Do akcji zaproszeni są wszyscy mieszkańcy i mieszkanki – grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, uniwersytety trzeciego wieku, rady młodzieżowe, biblioteki, szkoły, lokalne gazety i portale informacyjne. Aby wziąć udział w akcji należy zarejestrować się na maszglos.pl. Udział w akcji jest bezpłatny. Formularz rejestracyjny do nowej edycji akcji jest otwarty do 30 września.
Co oferuje udział w akcji?
- Bieżące wsparcie doświadczonego zespołu akcji, np. w planowaniu i realizacji działań
- Dostęp do wiedzy: porady eksperckie, darmowe publikacje, udział w szkoleniach (np. o angażowaniu mieszkańców do działania lub prowadzeniu diagnozy lokalnej)
- Wymianę doświadczeń z uczestnikami akcji z całej Polski
- Wzmocnienie pozycji i budowanie prestiżu w środowisku lokalnym, w relacjach z mieszkańcami i władzami oraz w kontaktach z mediami
- Bezpłatne materiały edukacyjne i promocyjne
- Szansę na zdobycie minigrantu
- Szansę na zdobycie nagrody Super Samorząd i przyjazd na uroczystą galę w Warszawie.
Jak przebiega akcja?
Mieszkanki i mieszkańcy, którzy postanawiają ulepszyć fragment swojego otoczenia rejestrują się na maszglos.pl i biorą udział w szkoleniu inauguracyjnym. Angażują do współpracy większe grono mieszkańców i mieszkanek oraz władze lokalne. Przeprowadzają diagnozę lokalną i organizują spotkania, podczas których planują przyszłe działania. Przez cały rok korzystają ze wsparcia koordynatorów i koordynatorek oraz ekspertów i ekspertek akcji. Zamawiają publikacje edukacyjne i promocyjne. Podczas kolejnych szkoleń i spotkań regionalnych oraz ogólnopolskich spotykają się z innymi uczestnikami i uczestniczkami akcji z całej Polski. Wszyscy mają szanse na zdobycie nagrody Super Samorząd!
Przykłady działań uczestników akcji z poprzednich lat
Zespół biblioteki w Kazimierzy Wielkiej zaprosił mieszkańców i mieszkanki do decydowania o tym, jak uczynić ją dostępną i atrakcyjną dla wszystkich. Mieszkańcy zgłosili swoje potrzeby i pomysły m.in. za pomocą ankiety i karteczek przyczepianych do tablicy wystawianej w bibliotece, w szkole i podczas festynów. Pomysły rozwiązania najbardziej palących problemów wypracowano podczas warsztatów z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli biblioteki, władz lokalnych oraz mieszkanek i mieszkańców. Dzięki udziałowi w akcji biblioteka dopasowała swoją ofertę do potrzeb mieszkańców!
Mieszkańcy i mieszkanki Zgierza zainspirowani przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG, doprowadzili do wprowadzenia w ich mieście budżetu obywatelskiego (BO). Pomysł wsparli radni, a prezydent powołał zespół ds. BO. Młodzieżowa Rada Miasta i Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizowały warsztaty pisania projektów, które mieszkańcy zaprezentować mogli podczas Rynku Zgierskiego Budżetu Obywatelskiego. W efekcie w pierwszej edycji BO złożono aż 100 wniosków, a mieszkańcy, zachęceni do współdecydowania o sprawach gminy, włączyli się w ewaluację BO. Mieszkańcy mogą decydować o publicznych pieniądzach, mają wpływ na lokalne wydatki! Pieniądze są wydawane na realne potrzeby mieszkańców!
Dzięki Młodzieżowej Radzie Gminy mieszkańcy i mieszkanki Płużnicy wspólnie opracowali koncepcję zagospodarowania plaży, a rada gminy zrealizowała inwestycję zgodnie z ich pomysłami. Poza nawiezieniem czystego piasku, zbudowano siłownię na powietrzu i plac zabaw. Wydzielono miejsce do kąpania dla małych dzieci, postawiono piękny pomost i ławki ze stołami dla miłośników grillowania. Wokół plaży pojawiły się lampy oraz kosze na śmieci, wytyczono też ścieżkę dla rowerów i pieszych oraz parking. Dzięki działaniom w ramach akcji mieszkańcy i mieszkanki zyskali miejsce do spędzania wolnego czasu! Członkinie grupy ADSUM z Chomiąży, wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami wsi oraz przedstawicielami władz (wójtem, radnymi i sołtysami) ożywiły wiejską świetlicę i zaadoptowały ją na miejsce zabaw dla dzieci. Dokonały tego w trybie inicjatywy lokalnej, co najpierw wymagało przekonania władz do wprowadzenia w gminie stosownej uchwały. Dzięki sukcesowi akcji więcej osób na co dzień interesuje się życiem gminy a, a najmłodsi mieszkańcy i mieszkanki w końcu mają świetlicę i miejsce zabaw !
W Żorach mieszkańcy i mieszkanki udrożnili kontakt z radnymi. Za namową zespołu tworzącego Ranking Radnych przy portalu TuŻory.info radni stworzyli strony profilowe i rozpoczęli aktywność na portalach społecznościowych oraz odbywają regularne dyżury. Okazją do bezpośredniego spotkania z radnymi było też zorganizowane przez Ranking Święto Samorządu, a dowodem na to, że mieszkańcy i mieszkanki korzystają z kontaktu z radnymi jest liczba wpisów i dyskusji w internecie oraz odwiedzin na dyżurach. Dzięki akcji mieszkanki i mieszkańcy mają łatwe kanały komunikacji z radnymi, żeby w razie czego załatwić ważną dla nich sprawę!
źródło: maszglos.pl