Urząd Statystyczny w Zielonej Górze poinformował o aktualnej sytuacji gospodarczej w naszym województwie.
Według analiz sytuacja na rynku pracy w lutym kształtowała się korzystnie.
- Wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w skali roku był zbliżony do obserwowanego w styczniu. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw ukształtowało się na poziomie 124,0 tys. osób i zwiększyło się o 4,1% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku.
- Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 32,6 tys. i zmniejszyła się o 3,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz o 21,7% w odniesieniu do lutego ub. roku.
- Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,7% i była niższa od notowanej przed miesiącem o 0,3 p. proc. i przed rokiem o 2,5 p. proc. Stopa bezrobocia w powiatach kształtowała się w granicach od 4,4% w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. do 16,8% w powiecie strzelecko-drezdeneckim.
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. wyniosło 3651,51 zł i było wyższe od notowanego rok wcześniej (o 5,0%).
- Produkcja sprzedana przemysłu, po znacznym wzroście w styczniu br., obniżyła się w ujęciu rocznym o 2,3% (w cenach stałych).
- Produkcja budowlano-montażowa była o 19,8% niższa niż przed rokiem, wobec wzrostu o 53,9% przed miesiącem i spadku o 2,7% w lutym ub. roku.
- Utrzymał się wzrost sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym (o 23,2%), a także sprzedaży hurtowej jednostek handlowych (o 28,5%) i przedsiębiorstw handlu hurtowego (o 9,3%).
- Wzrosła liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym(o 97,5%), jak również tych, których budowę rozpoczęto (o 17,1%).
W 2016 r. wyniki finansowe badanych przedsiębiorstw były korzystniejsze od uzyskanych rok wcześniej. Podstawowe wskaźniki ekonomiczno-finansowe uległy poprawie. Polepszył się wynik na sprzedaż produktów, towarów i materiałów oraz wynik finansowy brutto i netto. Nakłady inwestycyjne poniesione przez przedsiębiorstwa były niższe niż przed rokiem o 4,9%. Natomiast zwiększyła się w skali roku liczba rozpoczętych inwestycji o 28,8%, a ich wartość kosztorysowa wzrosła o 1,3%.