Dobra wiadomość dla osób po 40. roku życia! Program Profilaktyka 40+, którego celem jest wczesne wykrywanie chorób cywilizacyjnych, został przedłużony do kwietnia 2025 roku. To świetna okazja, by zadbać o swoje zdrowie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Czym jest Program Profilaktyka 40+?
Profilaktyka 40+ została stworzona z myślą o wykrywaniu ryzyka najczęstszych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zaburzenia pracy wątroby i nerek, a także nowotwory – w tym prostaty dla mężczyzn. Niewątpliwie program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tylko w grudniu w województwie lubuskim przebadało się 108 tysięcy osób. Dlatego też, Ministerstwo Zdrowia przedłużyło program bezpłatnych badań dla osób po 40. roku do końca kwietnia 2025 r. Dalsza część artykułu pod materiałem wideo z News TV:
Dla kogo jest program?
Program jest skierowany do osób, które ukończyły 40 lat, poza tym posiadają aktywne ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia. Badania możesz wykonać w jednym z 60 punktów diagnostycznych w naszym województwie. Ponadto możesz je wykonać nawet trzy razy, aczkolwiek warunkiem jest przerwa pomiędzy badaniami, która wynosi 12 miesięcy. Nie zwlekaj z decyzją i zapisz się na badania już dziś! Mówi Joanna Branicka, rzecznik prasowy LOW NFZ:
Jak skorzystać z programu Profilaktyka 40+?
Jeżeli chcesz skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu, najprostszym sposobem jest wygenerowanie skierowania na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Profilaktyka” / „Ankiety” lub w aplikacji mojeIKP (w zakładce „Profilaktyka”). Na badanie musisz wziąć ze sobą dowód osobisty, poza tym nie trzeba drukować e-skierowania, ponieważ wystarczy, że będziesz je mieć w systemie. Na pewno warto wcześniej zadzwonić do wybranego punktu. Może być tak, że punkty mają wyznaczone godziny na badania w ramach programu.
Jakie badania obejmuje program?
W ramach programu można wykonać m.in.:
- Morfologię krwi,
- Lipidogram (cholesterol, trójglicerydy),
- Poziom cukru we krwi,
- Enzymy wątrobowe,
- Badanie ogólne moczu,
- Pomiar ciśnienia tętniczego,
- Ocena BMI i wskaźnika masy ciała.
Podsumowując
Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pozwala skutecznie zadbać o zdrowie i cieszyć się długim życiem. Ponieważ wiele chorób rozwija się bezobjawowo, wczesne wykrywanie potencjalnych problemów zdrowotnych umożliwia szybką interwencję oraz efektywne leczenie. Dlatego Program Profilaktyka 40+ stanowi świetną okazję, aby sprawdzić stan swojego organizmu i zyskać spokojniejszą przyszłość. Czytaj także: Masz twarde i szorstkie pięty? Spokojnie, ten zabieg na pewno pomoże
Chcesz zareklamować swoje usługi czy produkty? Napisz do nas! Nasz zespół ekspertów dopasuje treść artykułu do Twojej branży i grupy docelowej. Skontaktuj się z nami już dziś na reklama@newslubuski.pl.