Od 1 października wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.
Z tego powodu w ostatnim kwartale 2017 r. w woj. lubuskim może przybyć niemal 10 tys. „nowych” emerytów. Osoby zainteresowane przejściem na zreformowaną emeryturę mogą składać wnioski o świadczenie już od początku września.
– W całym kraju w tym roku z obniżonego wieku emerytalnego może skorzystać ponad 330 tys. osób – mówi Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego. – Nie oznacza to jednak, że wszyscy zdecydują się na świadczenie od 1 października. 20 proc. potencjalnych emerytów zadeklarowało bowiem kontynuację pracy zawodowej. Niemniej jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych spodziewa się od 1 września zwiększonej liczby wniosków o emeryturę.
Jak zapewniają pracownicy, nie powinno to sparaliżować pracy urzędu, bowiem ZUS jest na tę okoliczność doskonale przygotowany. W każdej placówce jest dokładnie przeszkolony zespół pracowników. Jego wielkość jest dostosowana do możliwej ilość klientów, którzy złożą wniosek. Choć z naszych szacunków i rozmów z klientami wynika, że wniosków będzie zdecydowanie mniej niż 330 tys. to ZUS jest gotowy do obsługi każdej ich liczby. Nie spodziewamy się wiec żadnych opóźnień w obsłudze wniosków. ZUS na rozpatrzenie wniosku ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia uprawnień emerytalnych. Obecnie terminowość wydawania decyzji emerytalnych wynosi 99,5 proc. Nie ma więc powodów do obaw co do terminowego przyznawania świadczeń.
ZUS przyznaje świadczenie na podstawie wniosku o emeryturę (EMP). W formularzu należy wpisać m.in. swoje dane oraz podstawę ubiegania się o emeryturę a także określić jakie świadczenia pobierało się do tej pory. Do każdego druku dołączona jest szczegółowa instrukcja jak prawidłowo go wypełnić. Wniosek należy dostarczyć osobiście do placówki ZUS. Można zarezerwować wcześniej wizytę poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), dzięki czemu umówimy się na konkretną godzinę i unikniemy oczekiwania w kolejce.
Osoby, które mają wątpliwość bądź pytania dotyczące reformy emerytalnej mogą w dalszym ciągu mogą skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, który wyjaśni m.in. od czego zależy wysokość emerytury, a także wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia oraz pomoże wypełnić dokumenty.