– Ta inicjatywa doskonale wpisuje się w obszar „Zielona Gospodarka” – jedną z trzech inteligentnych specjalizacji regionu lubuskiego, a także w naszą misję, czyli budowę zielonej krainy nowoczesnych technologii – wyjaśnia marszałek. Do inicjatywy przystąpiło 11 polskich województw oraz węgierski samorząd województwa Csongrad.
Platforma Bioregionów Europy Środkowej i Wschodniej ma na celu podjęcie wspólnych działań na rzecz rozwoju regionalnego opartego na biogospodarce. Inicjatywa powstała w dniu 6 października 2016 roku i zrzesza 12 regionów. Regiony przystępując do Platformy dokonały strategicznego wyboru rozwoju opartego na wiedzy, nowych technologiach i innowacjach oraz rozwoju gospodarki opartej na zasobach biologicznych i wykorzystujących biotechnologie. Cele Platformy Bioregionów obejmują swoim działaniem obszary zdiagnozowane w ramach Regionalnej Inteligentnej Specjalizacji Województwa Lubuskiego – Zielona Gospodarka.
Celem działania Platformy Bioregionów jest:
Budowanie sieci powiązań i integrowanie interesariuszy biogospodarki w Centralnej i Wschodniej Europie.
Definiowanie wspólnych strategii, planów działań, inicjatyw, projektów, jak również rozwijanie narzędzi dla wspierania i rozwijania inwestycji w sektorze biogospodarki.
Tworzenie synergii pomiędzy instrumentami dostępnymi na poziomie europejskim, krajowym i regionalnym.
Zapewnienie transferu najlepszych praktyk, dzielenie się wiedzą, wspólne uczenie się, szkolenia i edukacja we współpracy z bardziej zaawansowanymi regionami.
Promocja idei zrównoważonej biogospodarki.
Inicjowanie wspólnych projektów regionalnych i międzyregionalnych o znaczeniu strategicznym dla rozwoju sektora biogospodarki.
Źródło: lubuskie.pl