Ginekolog i okulistka, lekarska para wykonywała właściwie swoje medyczne obowiązki do pewnego czasu. Dzięki intensywnej pracy operacyjnej i śledczej policjantów oraz współpracy z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, możliwe było ustalenie dokładnych okoliczności, które wskazywały nie tylko na nieprawidłowości wykonywanych przez nich usług, ale i działania przestępcze o charakterze korupcyjnym.
W wykryciu sprawy pomocne było również narzędzie udostępnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia pacjentom – Zintegrowany Informator Pacjenta (obecnie Internetowe Konto Pacjenta). Umożliwia ono pacjentom m.in. przegląd rozliczonych przez Fundusz świadczeń udzielonych w placówkach medycznych i zgłoszenie w tym zakresie nieprawidłowości. Jak udało się ustalić w żmudnym, trwającym kilka lat śledztwie złamanie prawa polegało na wyłudzaniu refundowanych świadczeń ginekologicznych i okulistycznych przy wykorzystaniu danych personalnych swoich pacjentów.
Lekarze ci dopisywali wizyty i świadczenia swoich pacjentów, aby powielić ich liczbę. Od kolejnych, fikcyjnych już oczywiście wizyt pobierali pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia wcześniej je wykazując. Ponadto lekarz ginekolog kierował swoje pacjentki na badania USG w inne miejsce, gdzie pobierana za to była opłata, a te wykazywał w świadczeniach. Lekarka okulistka także wykazywała wizyty swoich pacjentów, których nie było lub też pobierała opłaty za badania, które miały być przeprowadzone darmowo.
W ten sposób Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Zielonej Górze został doprowadzony do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie blisko 120 tysięcy złotych. Przestępczy proceder trwał głównie w latach 2012-2016 i przerwany został w wyniku działań procesowych i operacyjnych podjętych przez śledczych zwalczających korupcję z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Prokuraturę Rejonową w Gorzowie Wlkp.
Prowadzone przez lata śledztwo skutkowało przesłaniem niedawno aktem oskarżenia do Sądu. Mężczyźnie i kobiecie przedstawiono kolejno 674 oraz 158 zarzutów związanych z poświadczeniem nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez wyłudzenie refundowanych świadczeń medycznych, czyniąc sobie z tych czynów stałe źródło dochodów. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Podczas postępowania przygotowawczego śledczy na poczet przyszłych kar zabezpieczyli mienie tych osób w wysokości 230 tysięcy złotych.
Źródło: podinspektor Marcin Maludy, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Jesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Prześlij je do nas na Facebooku lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.