Małżeństwo lekarzy wpisywało fikcyjne wizyty, aby wyłudzić pieniądze z NFZ!

11 luty 2021
Małżeństwo lekarzy wpisywało fikcyjne wizyty, aby wyłudzić pieniądze z NFZ! Pixabay.com

Para lekarzy dopisywała wizyty i świadczenia swoich pacjentów, aby powielić ich liczbę. Dzięki temu otrzymywali więcej pieniędzy z NFZ!

Ginekolog i okulistka, lekarska para wykonywała właściwie swoje medyczne obowiązki do pewnego czasu. Dzięki intensywnej pracy operacyjnej i śledczej policjantów oraz współpracy z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, możliwe było ustalenie dokładnych okoliczności, które wskazywały nie tylko na nieprawidłowości wykonywanych przez nich usług, ale i działania przestępcze o charakterze korupcyjnym.

W wykryciu sprawy pomocne było również narzędzie udostępnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia pacjentom – Zintegrowany Informator Pacjenta (obecnie Internetowe Konto Pacjenta). Umożliwia ono pacjentom m.in. przegląd rozliczonych przez Fundusz świadczeń udzielonych w placówkach medycznych i zgłoszenie w tym zakresie nieprawidłowości. Jak udało się ustalić w żmudnym, trwającym kilka lat śledztwie złamanie prawa polegało na wyłudzaniu refundowanych świadczeń ginekologicznych i okulistycznych przy wykorzystaniu danych personalnych swoich pacjentów.

Lekarze ci dopisywali wizyty i świadczenia swoich pacjentów, aby powielić ich liczbę. Od kolejnych, fikcyjnych już oczywiście wizyt pobierali pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia wcześniej je wykazując. Ponadto lekarz ginekolog kierował swoje pacjentki na badania USG w inne miejsce, gdzie pobierana za to była opłata, a te wykazywał w świadczeniach. Lekarka okulistka także wykazywała wizyty swoich pacjentów, których nie było lub też pobierała opłaty za badania, które miały być przeprowadzone darmowo.

W ten sposób Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Zielonej Górze został doprowadzony do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie blisko 120 tysięcy złotych. Przestępczy proceder trwał głównie w latach 2012-2016 i przerwany został w wyniku działań procesowych i operacyjnych podjętych przez śledczych zwalczających korupcję z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Prokuraturę Rejonową w Gorzowie Wlkp.

Prowadzone przez lata śledztwo skutkowało przesłaniem niedawno aktem oskarżenia do Sądu. Mężczyźnie i kobiecie przedstawiono kolejno 674 oraz 158 zarzutów związanych z poświadczeniem nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez wyłudzenie refundowanych świadczeń medycznych, czyniąc sobie z tych czynów stałe źródło dochodów. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Podczas postępowania przygotowawczego śledczy na poczet przyszłych kar zabezpieczyli mienie tych osób w wysokości 230 tysięcy złotych.

Źródło: podinspektor Marcin Maludy, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Prześlij je do nas na Facebooku lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

 • Bezpłatne badanie trychologiczne skóry głowy w Ośnie Lubuskim!

  Bezpłatne badanie trychologiczne skóry głowy w Ośnie Lubuskim!

  Ruszyła ogólnopolska akcja badań trychologicznych, mająca na celu zbadanie skóry głowy i włosów u Polaków. Na jej trasie znajduje się również Ośno Lubuskie, gdzie już 24 września 2019 r. będzie można wykonać bezpłatne badanie trychologiczne.

 • Problemy w ratownictwie medycznym. Karetki nie mają obsady. "System ledwo się toczy"

  Problemy w ratownictwie medycznym. Karetki nie mają obsady. "System ledwo się toczy"

  Stan polskiej służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Mamy dużo karetek, ale trudno o ich obsadę - szczególnie z lekarzem. Wszystko potwierdzają anonimowe doniesienia od pracowników Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wśród licznych zgłoszeń nie brakuje również tych z lubuskiego.

 • Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS

  Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS

  Więcej kontroli i dużo lepszy wynik finansowy - to efekt działań ZUS skierowany w stronę przypadków, które budzą poważne wątpliwości. W I kwartale tego roku lubuskie oddziały przeprowadziły ponad 793 kontrole prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

 • Nieuzasadnione wezwania karetek to zmora ratownictwa

  Nieuzasadnione wezwania karetek to zmora ratownictwa

  Nieuzasadnione wezwania pogotowia to prawdziwa plaga. Bywa, że numer alarmowy 112 blokują dzieci. Rodzice chcąc zyskać chwilę spokoju, dają dziecku telefon do zabawy. Najczęściej po pomoc medyczną dzwonią jednak osoby pod wpływem alkoholu.

 • Śmigłowiec LPR lądował w Zielonej Górze. Trwa akcja reanimacyjna mężczyzny (ZDJĘCIA)

  Śmigłowiec LPR lądował w Zielonej Górze. Trwa akcja reanimacyjna mężczyzny (ZDJĘCIA)

  To informacja z ostatniej chwili. W poniedziałek, 3 września, przed godziną 11:00 przy ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze lądował śmigłowiec LPR. U mężczyzny przebywającego w pobliskim biurowcu doszło do zatrzymania krążenia. Lekarz wraz z ratownikami robią wszystko, aby uratować jego życie.

 • Inwestujemy w przyszłych lekarzy

  Inwestujemy w przyszłych lekarzy

  3 mln zł – to kolejna kwota jaką samorząd województwa przekazał na wsparcie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. – To pieniądze przede wszystkim na wynagrodzenia dla wysokospecjalistycznej kadry profesorskiej – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak i dodaje, że od 2015 roku, czyli od momentu powstania kierunku lekarskiego samorząd przekazał na ten cel już 6 mln zł. Oprócz tego współfinansuje wiele szpitalnych inwestycji.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.