Protest ratowników medycznych w Gorzowie. Dyrektor podnosi stawki, wojewoda jedzie do Ministerstwa Zdrowia

17 sierpień 2021
Autor: 
Protest ratowników medycznych w Gorzowie. Dyrektor podnosi stawki

Protest ratowników medycznych. W Gorzowie Wielkopolskim wszyscy złożyli wypowiedzenia. Dyrektor stacji podnosi stawki, a wojewoda spotka się z ministrem Waldemarem Kraską.

Choć protest ratowników medycznych trwa w całej Polsce od końca czerwca to w województwie lubuskim nie był on mocno zauważalny. Przełom nastąpił w poniedziałek, 16 sierpnia, kiedy wszyscy ratownicy pracujący na kontraktach w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim złożyli wypowiedzenia.

Do dyrekcji WSPR Gorzów Wielkopolski trafiło ponad 40 pism. - Z powodu braku odzewu o zmianę warunków umowy zawartej 31.03.2021, tj. stawki godzinowej, wypowiadam umowę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca - czytamy w dokumentach.

- Można było się spodziewać takiej sytuacji, po tym jak obcięto "dodatek covidowy". Już w lipcu napisałem pismo do wojewody lubuskiego o wyższe nakłady na zespoły ratownictwa medycznego, jednak nie dostałem odpowiedzi - komentuje Andrzej Szmit, dyrektor gorzowskiego pogotowia.

Dyrektor zwiększa wynagrodzenia medyków

Póki co Gorzów Wielkopolski od 1 października zostanie bez zespołów pogotowia. Jest kilka pracowników etatowych, jednak żaden z nich nie ma uprawnień na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi.

Dyrektor stacji pogotowia Andrzej Szmit nie zamierza być jednak bezczynny. - Łamiąc zasady zrównoważonej ekonomiki, postanowiłem zwiększyć wynagrodzenia personelu medycznego, nawet w sytuacji braku dodatkowych źródeł i środków finansowania wynagrodzeń - podkreśla.

I tak z dniem 1 sierpnia stawka za godzinę pracy ratowników medycznych zostaje zwiększona do 55 złotych. Taka decyzja to ryzyko dla samego dyrektora. Jak zauważa, zrównoważona sytuacja finansowa stacji może ulec zmianie, co stanie się powodem do postępowania ze strony Rzecznika Dyscypliny Budżetowej lub nawet do odwołania go z funkcji szefa pogotowia.

Wojewoda z wizytą w Ministerstwie Zdrowia

Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak apelowała do wojewody o "podjęcie natychmiastowych działań". Już jutro Władysław Dajczak spotka się w Ministerstwie Zdrowia z ministrem Waldemarem Kraską, który odpowiedzialny jest za system ratownictwa w kraju.

- Jutro też odbędzie się spotkanie z ratownikami medycznymi w Gorzowie Wielkopolskim. W rozmowach weźmie udział przedstawiciel Wojewody Lubuskiego oraz dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ - informuje Lubuski Urząd Wojewódzki.

Przeczytaj też: Na trasie Sulechów - Kargowa powstanie rondo. GDDKiA: wymusi ograniczenie prędkości


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u