MSWiA oferuje podwyżki dla mundurowych. Lubuscy policjanci: "Porozumienie nie spełnia oczekiwań"

24 wrzesień 2021
MSWiA oferuje podwyżki dla mundurowych

MSWiA podpisało porozumienie ze związkami służb mundurowych w sprawie podwyżek. Związek Zawodowy Policjantów z lubuskiego krytykuje uzgodnienia.

W piątek, 24 września, odbyła się konferencja z udziałem szefów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przedstawicielami służb mundurowych. Minister Mariusz Kamiński poinformował o porozumieniu ze związkowcami.

- Osiągnęliśmy porozumienie, które w sposób istotny polepszy ich sytuację finansową. Dziękuję za rozmowy, które prowadziliśmy od szeregu dni. Były to czasami trudne rozmowy, ale doprowadziły do bardzo dobrego porozumienia. Jestem przekonany, że będzie ono dobrze odebrane przez wszystkich funkcjonariuszy - mówił Kamiński.

Co ustalono? MSWiA przewiduje podwyżkę uposażeń dla funkcjonariuszy od 1 stycznia 2022 roku w kwocie 677 zł brutto, czyli 500 zł "na rękę". Dopełnieniem ma być zniesienie limitu etatowego i awanse dla mundurowych na najniższych etatach. Rząd zobowiązał się też do przywrócenia funduszu nagród (w przyszłym roku 2,7 %, w tym roku 6%).

"Propozycje nie uwzględniają postulatów policjantów"

Związkowcy z Zarządu Głównego zatwierdzili propozycje przedstawione przez MSWiA już we wtorek. Dziś do sprawy odniósł się Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.

- Mając na względzie dobro polskiego policjanta oraz dobro całej formacji Polskiej Policji, Zarząd Wojewódzki NSZZP odnosi się krytycznie do podjętej przez Zarząd Główny NSZZP uchwały, przyjmującej propozycje Wiceministra MSWiA, która nie uwzględniła postulatów oddolnej inicjatywy policjantów w ramach tzw. Wielkiego Protestu Mundurowych - czytamy w stanowisku.

Lubuski związek wskazał, że funkcjonariusze zwracają uwagę na brak realizacji porozumienia z 2018 roku. Do tej pory policjanci nie doczekali się w 2021 roku m.in. obiecanej podwyżki uposażeń oraz zmian w zapisach Ustawy o Policji dot. emerytur.

Oczekiwania lubuskich policjantów

Funkcjonariusze w swoich postulatach podnoszą m.in. brak zabezpieczenia prawnego, brak konkretnych kwot podwyższenia uposażeń na kolejne lata oraz brak jasnych i czytelnych kryteriów awansu. To jednak nie wszystko. Policjanci wskazują też, że nagminnie wykorzystuje się przesłankę do zwolnienia "(...) gdy wymaga tego ważny interes służby" i żądają wprowadzenia przepisów antymobbingowych z Kodeksu Pracy.

- Nie zadowala nas mglista perspektywa powołania komisji, które zajmą się wybranymi tematami w nieokreślonej przyszłości. Czas na zmiany jest tu i teraz, ponieważ protesty pokazały, jak duże jest niezadowolenie z obecnej sytuacji w Policji - podkreśla zarząd lubuskiego związku policjantów.

Przeczytaj też: Policjanci masowo idą na L4. "Psia grypa" również w Lubuskiem. Zaczyna brakować mundurowych

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zielonogórscy pięcioboiści jadą na Igrzyska


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u