Lubuska straż graniczna zatrzymała 13 obywateli Iraku. Wśród nich 5 dzieci!

08 październik 2021
Lubuska straż graniczna zatrzymała 13 obywateli Iraku. Wśród nich 5 dzieci! NOSG

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach tylko wczoraj zatrzymali 13 obywateli Iraku, którzy w Polsce przebywali nielegalnie, dodatkowo niezgodnie z przepisami zamierzali przekroczyć granicę, by dostać się do Niemiec.

7 października funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach, podczas realizacji zadań mających na celi zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracja zatrzymali 13 obywateli Iraku, którzy usiłowali wbrew przepisom przekroczyć granicę państwową, by dostać się do Niemiec.

Pierwsza grupa zatrzymana została po informacji policjantów z Lubska. W miejscowości Marianka, funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali podróżujących pieszo 8 obywateli Iraku (3 dorosłe osoby oraz 5 dzieci). Cudzoziemcy zmierzali w stronę granicy z Niemcami. Z uwagi na usiłowanie przekroczenia granicy państwowej w porozumieniu z innymi osobami oraz z uwagi na to, że cudzoziemcy przebywali na terytorium naszego kraju bez dokumentów uprawniających ich do zgodnego z prawem wjazdu i pobytu zostali zatrzymani. Cudzoziemcy nie chcieli złożyć wniosków o ochronę międzynarodową na terytorium naszego kraju.

Komendant PSG w Tuplicach wszczął wobec cudzoziemców postępowanie administracyjne, mające na celu wydanie Irakijczykom decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Do czasu wydania decyzji paszporty cudzoziemców pozostaną w depozycie Straży Granicznej, a wobec cudzoziemców postanowiono, że mają się zgłaszać we wskazanych terminach do Placówki Straży Granicznej w Tuplicach.

Tego samego dnia funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic zatrzymali w okolicy Łęknicy kolejnych 5 obywateli Iraku. Mężczyźni w wieku 18-29 lat podróżowali autem osobowym, którego kierowcą był 26-letni obywatel Ukrainy. Obywatele Iraku nie posiadali przy sobie paszportów, ponieważ dzień wcześniej dokumenty te zostały zdeponowane w PSG w Kaliszu. Cudzoziemcy zostali wówczas poinformowani, że mają obowiązek zgłaszania się do kaliskiej jednostki Straży Granicznej w cotygodniowych dostępach i nie mogą przekroczyć granicy.

Cudzoziemcy, z uwagi na to, iż wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami usiłowali przekroczyć granicę z Polski do Niemiec wbrew obowiązującym przepisom, nie posiadając przy sobie wymaganych dokumentów zostali zatrzymani. Ponadto obywatele Iraku nie wywiązali się z obowiązków określonych w postanowieniach o zastosowaniu wobec nich środków alternatywnych. Z uwagi na to do sądu skierowane zostały wnioski o umieszczeniu cudzoziemców w strzeżonym ośrodku.

Źródlo: NOSG


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u