Kliknął link na telefonie. Hakerzy wzięli na niego kredyt. Kwota? 19 tys. złotych!

24 kwiecień 2022
Autor: 
Kliknął link na telefonie. Hakerzy wzięli na niego kredyt na 19 tys. złotych! Lubuska Policja

Oszuści wykorzystują różne metody działania, jedną z nich jest wysyłanie wiadomości SMS z linkiem. Kliknięcie może zainfekować nasz telefon szkodliwym oprogramowaniem a w konsekwencji możemy stracić nawet wszystkie nasze pieniądze zgromadzone na kontach bankowych!

Podszywanie się pod dostawców energii czy firmy kurierskie jest jedną z metod, którymi działają oszuści. Na telefon potencjalnej ofiary przychodzi SMS z prośbą o uregulowanie płatności za energię elektryczną lub dostawę paczki. W treści wiadomości zawarty jest także link, który po kliknięciu powoduje zainfekowanie telefonu szkodliwym oprogramowaniem.

Do zainfekowanego szkodliwym oprogramowaniem telefonu bezpośredni dostęp mają hakerzy, którzy z łatwością mogą wyczyścić konto bankowe swojej ofiary z pieniędzy. Dodatkowo oszuści mogą wykorzystać zgromadzone na telefonie dane do wzięcia kredytu. To przytrafiło się mieszkańcowi powiatu krośnieńskiego. 

Mężczyzna kliknął link w SMS od PGE i został przekierowany na stronę swojego banku, gdzie został poproszony o podanie loginu, hasła oraz kodu weryfikacyjnego. Mimo podejrzeń mężczyzna wykonał polecenia. Po wpisaniu danych strona się zawiesiła. Wówczas mężczyzna pomyślał, że mógł paść ofiarą oszustwa i zaczął działać.

Mężczyzna niezwłocznie udał się do placówki banku, by zablokować rachunek. Poczynione kroki początkowo wydawały się nieskuteczne, gdyż mężczyzna otrzymywał wiadomości z wykonywanymi transakcjami, jednak później w znacznej części otrzymał ich zwrot. - podaje podkom. Justyna Kulka, Oficer Prasowa Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim

Jak się okazało sprawca wziął kredyt na dane swojej ofiary w kwocie 19 tysięcy złotych i wykonał kilka różnych transakcji. Dzięki szybkiemu działaniu, a przede wszystkim zablokowaniu rachunku bankowego, mieszkaniec powiatu krośnieńskiego zmniejszył poniesione straty do kwoty 2 tysięcy złotych.

Czytaj także - Landshut Devils - Falubaz Zielona Góra. Zielonogórzanie wygrali, ale było ciężko


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u