Pożar koło Zielonej Góry. Spłonęło kilkadziesiąt arów ścioły w lesie (ZDJĘCIA)

15 maj 2022
Autor: 
Pożar koło Zielonej Góry. Spłonęło kilkadziesiąt arów ścioły w lesie Fot. Adam

Pożar koło Zielonej Góry. Płonął las w rejonie Wilkanowa (gmina Świdnica). Z ogniem walczyły trzy zastępy straży pożarnej.

Zgłoszenia o pożarze wpływały do dyżurnego zielonogórskich strażaków w sobotę, 14 maja, przed godziną 10:00. Kierowcy przejeżdżający drogą krajową nr 27 w rejonie Wilkanowa zwracali uwagę na spore zadymienie z kompleksu leśnego przy miejscowości Słone.

Na miejsce zadysponowano dwa samochody gaśnicze z Zielonej Góry oraz strażaków z OSP Świdnica. Do akcji wyruszył także samochód patrolowo-gaśniczy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Zielona Góra.

W chwili dojazdu pierwszego zastępu straży pożarnej ogień był już rozprzestrzeniony na powierzchni kilkudziesięciu arów. Strażacy od razu rozwinęli linie gaśnicze i ruszyli do akcji.

Pożar szybko udało się opanować, ale mimo wszystko spłonęło około 25 arów leśnej ścioły.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w Lubuskiem

Leśnicy z RDLP Zielona Góra biją na alarm. Wysoka temperatura i brak opadów deszczu powoduje, że z dnia na dzień rośnie zagrożenie pożarowe, a wraz z nim liczba pożarów lasów.

- Apelujemy o ostrożność. W obszarze dwudziestu nadleśnictw RDLP Zielona Góra od początku roku lasy płonęły aż 120 razy - informuje Ewelina Fabiańczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Obecnie na terenie całego województwa lubuskiego występuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Zgodnie z danymi Instytutu Badawczego Leśnictwa najgorsza sytuacja ma miejsce na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra, gdzie wilgotność ściółki sięga 5,3%. Jest ona mniejsza niż wilgotność kartki papieru. Trochę lepiej jest już w Nadleśnictwie Krzystkowice (7,6%) i Lubsko (7,7%).

Przeczytaj też: Wielkie święto lubuskich strażaków. Zobaczcie zdjęcia! (FOTORELACJA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u