Płoną trawy i lasy koło Zielonej Góry oraz Sulechowa. Strażacy mają pełne ręce roboty (ZDJĘCIA)

20 lipiec 2022
Autor: 
Płoną trawy i lasy. Strażacy mają pełne ręce roboty Fot. OSP Kargowa, OSP Klenica

W województwie lubuskim jest najwyższe zagrożenie pożarowe. Płoną trawy i lasy, ale również maszyny rolnicze. Strażacy co chwilę wyjeżdżają do akcji.

Ostrzeżenia IMGW przed upałami są cały czas aktualne. Dziś termometry pokazują nawet 36 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura w połączeniu z bardzo niską wilgotnością powietrza potęguje zagrożenie pożarowe, a to w całym województwie lubuskim jest na najwyższym poziomie już od kilku dni.

Strażacy mają pełne ręce roboty

W upalne dni sporo pracy ma między innymi straż pożarna. Pierwsze zgłoszenia wpływają już od wczesnych godzin porannych i często zdarza się, że zastępy gaśnicze jeżdżą praktycznie od pożaru do pożaru.

Tylko dziś strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Zielonej Góry i Sulechowa wraz z jednostkami OSP interweniowali już przy kilku pożarach. Płoną przede wszystkim trawy i lasy. Tak było m.in. w zielonogórskim Kiełpinie, Klenicy, Pomorsku, Czerwieńsku oraz przy trasie S3 w rejonie Zielonej Góry.

Pożarami coraz częściej objęte są także pola obrośnięte zbożami, ale również ścierniska. Ponadto w ogniu stają maszyny rolnicze, które pracują podczas żniw lub sianokosów.

- W pobliżu miejscowości Chwalim doszło do pożaru ciągnika z dwoma przyczepami ze słomą. Ciągnik i przyczepy spłonęły doszczętnie, ale uratowano stóg i las. Na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej - relacjonuje st. kpt. Piotr Kowalski ze straży pożarnej w Zielonej Górze.

"W wielu przypadkach to podpalenia"

W stanie pełnej gotowości oprócz strażaków są również leśnicy.

- Wilgotność ściółki leśnej jest skrajnie niska. W tych warunkach utrzymujemy pełny skład oraz pełną mobilizację systemu obserwacyjno-alarmowego. Tylko wczoraj nasze samoloty gaśnicze od samego rana aż do zmierzchu brały udział w ponad 10 pożarach. Były to groźne zdarzenia, w wielu przypadkach podpalenia - informuje Paweł Wcisło z RDLP Zielona Góra.

Służby apelują o ostrożne obchodzenie się z ogniem. Wystarczy tylko jedna, mała iskra, aby doszło nawet do poważnego pożaru.

Przeczytaj też: Groźne zdarzenie na krajowej "27". Z ciężarówki odpadło koło, uderzyło w wojskowy pojazd (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u