Reanimacja na chodniku w Sławie. Świadkowie uratowali życie mężczyzny (FILM)

27 lipiec 2022
Autor: 
Reanimacja na chodniku w Sławie. Świadkowie uratowali życie mężczyzny Fot. KPP Wschowa

Akcja ratunkowa w Sławie. Przypadkowi przechodnie, policjant oraz zespół pogotowia uratowali życie mężczyzny. Ich działania nagrała kamera monitoringu.

Cała sytuacja rozegrała się w piątek, 22 lipca, w centrum Sławy. Mężczyzna, który przyjechał do miasta na urlop, stracił przytomność i osunął się na ziemię. Szybko okazało się, że doszło u niego do nagłego zatrzymania krążenia.

- Jeden z przechodniów podbiegł do policjanta, który interweniował przy kolizji drogowej. Dzielnicowy sierżant sztabowy Wojciech Brzechwa udał się we wskazane miejsce i podjął reanimację - relacjonuje kom. Maja Piwowarska, rzecznik policji we Wschowie.

Defibrylator AED w akcji

Na miejsce wezwano zespół pogotowia ratunkowego. Jednocześnie policjant nakazał jednemu z przechodniów przyniesienie defibrylatora AED, który znajdował się w pobliskim markecie. Po kilkunastu minutach akcji walka o życie została wygrana. Mężczyzna odzyskał funkcje życiowe.

- Badanie przeprowadzone przez ratowników medycznych wykazało, że poszkodowany przeszedł zawał. Mężczyzna przetransportowany został do szpitala w Nowej Soli - informuje kom. Piwowarska.

Wczesne użycie AED ratuje życie

W przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia kluczowe są pierwsze minuty. Wykonując resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), "kupujemy" poszkodowanemu czas potrzebny na dojazd służb ratowniczych. Ważne jest także skorzystanie z defibrylatora AED, ponieważ wykonanie defibrylacji w ciągu 3-5 minut od zatrzymania funkcji życiowych skutkuje przeżywalnością na poziomie 50-70% (dane Europejskiej Rady Resuscytacji).

Defibrylator AED najczęściej spotkamy między innymi w urzędach, sklepach lub autobusach komunikacji miejskiej. Warto podkreślić, że jest ono całkowicie bezpieczne, a sprzęt może obsłużyć nawet laik bez żadnego wykształcenia medycznego.

Przeczytaj też: Wypadek koło Sulechowa. Autobus PKS uderzył w drzewo. "Kierowca stracił przytomność podczas jazdy"


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u