Winobranie w Zielonej Górze ruszyło oficjalnie w sobotę, 3 września. Wraz z nim w Komendzie Miejskiej Policji ruszyła operacja zabezpieczenia imprezy masowej. W jednostce utworzono specjalny sztab, który pracował 24 godziny na dobę i niezależnie od dyżurnego koordynował interwencje oraz działania mundurowych w rejonie wydarzenia.
Winobranie 2022 codziennie zabezpieczało ponad 100 funkcjonariuszy. Głównie byli to miejscowi mundurowi, których wspierali policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji, Wydziału Konwojowego KWP w Gorzowie Wielkopolskim oraz słuchacze Szkoły Policji w Katowicach. Zaangażowali byli również policjanci z okolicznych komend, jak np. Świebodzin, Nowa Sól czy Krosno Odrzańskie.
"Policjanci mieli bardzo dużo pracy"
Tegoroczne Winobranie przebiegało spokojnie. Obyło się bez żadnych poważniejszych incydentów porządkowych czy przestępstw kryminalnych. W ocenie policjantów było ono jednym z najbezpieczniejszych w ciągu kilku ostatnich lat.
- Jak co roku podczas Winobrania policjanci mieli bardzo dużo pracy, najwięcej w weekendy. Podobnie jak w poprzednich latach funkcjonariusze interweniowali najczęściej w przypadku zakłócenia ładu i porządku publicznego lub zakłócenia ciszy nocnej, a także spożywania alkoholu poza miejscami do tego wyznaczonymi - informuje podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.
Winobranie 2022: statystyka interwencji
- 726 - ujawnione wykroczenia
- 300 - przeprowadzone interwencje
- 453 - nałożone mandaty karne
- 37 - sporządzone wnioski o ukaranie do sądu
- 978 - legitymowania osób
- 5 - sprawcy przestępstw zatrzymani na "gorącym uczynku"
- 13 - zatrzymane osoby poszukiwane
- 18 - zatrzymane osoby nietrzeźwe
- 223 - kontrole pojazdów
Przeczytaj też: WORD Zielona Góra odwołał egzaminy na prawo jazdy. Nie ma komu pracować
https://newslubuski.pl/interwencje/13047-policja-podsumowala-winobranie-wystawiono-453-mandaty.html#sigProId98a4419a2d