Oszuści dzwonią i podają się za pracowników ZUS. Nie daj się nabrać

06 grudzień 2022
Autor: 
Oszuści dzwonią i podają się za pracowników ZUS Redakcja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami. Niestety nadal są osoby, które ulegają manipulacji przestępców i np. podają im swoje dane czy hasła.

O oszustwach metodą "na wnuczka" czy "policjanta" mówi się bardzo często. Przestępcy cały czas stosują jednak inne, przeróżne sposoby, a także udoskonalają sprawdzone już sposoby. I tak, chociażby w ostatnim czasie nasiliły się telefony do osób starszych, w których oszuści podają się za pracowników ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze otrzymał już kilka zgłoszeń od zaniepokojonych klientów.

- Oszuści proszą o podanie danych identyfikacyjnych niezbędnych wypłaty środków z subkonta. Prawdopodobnie ich celem jest wyłudzenie informacji, które mogą później posłużyć na przykład kradzieży lub do zaciągnięcia kredytu - informuje Agata Muchowska, rzecznik ZUS Zielona Góra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Co dalej z lotami z Zielonej Góry-Babimostu do Londynu? ...

"Ostrzegamy, aby nie podawać swoich danych"

Coraz częściej zdarza się również, że oszuści wysyłają maile, w których podszywają się pod ZUS. Pojawiają się w nich między innymi informacje o błędnie naliczonych składkach oraz prośby o skorygowanie wpłaty. To wszystko po to, aby wyłudzić dane od odbiorcy wiadomości.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie dzwoni do swoich klientów i nie wysyła do nich korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny możliwy jest jedynie, gdy klient posiada profil na PUE ZUS i wyraził na niego zgodę. Ostrzegamy, aby nie podawać swoich danych przez telefon i nie odpowiadać na podejrzane maile - podkreśla Muchowska.

ZUS informuje jednocześnie, że jeśli chcemy zweryfikować naszego rozmówcę lub adresata wiadomości, wystarczy skontaktować się z najbliższą placówką ZUS albo pod numerem telefonu 22 560 16 00 (Centrum Obsługi Telefonicznej).

Przeczytaj też: Akcja CBŚP w Lubuskiem. Rozbito grupę "tytoniową". Zatrzymano siedem osób (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u