Czym palimy w piecach? Straż Miejska w Zielonej Górze prowadzi kontrole

18 grudzień 2022
Autor: 
Czym palimy w piecach? Straż Miejska w Zielonej Górze prowadzi kontrole Fot. UM ZG/Bartosz Mirosławski

Straż Miejska w Zielonej Górze kontroluje, czym palą mieszkańcy miasta zarówno w dzień, jak i w nocy. Mundurowi wystawili już kilka mandatów.

Sezon grzewczy w pełni. W trakcie wilgotnych oraz gęstych dni nie trzeba więc dużo, aby w trakcie spaceru poczuć w powietrzu smród dymu z kominów. I tak Straż Miejska w Zielonej Górze ruszyła z kontrolami pieców i sprawdzają, co w nich spalają mieszkańcy miasta. To rutynowe, coroczne działania.

Funkcjonariusze pukają do właścicieli dymiących kominów w wyniku typowania na podstawie własnych obserwacji. Ponadto do strażników coraz częściej wpływają zgłoszenia od samych mieszkańców, którzy przekazują swoje podejrzenia o paleniu odpadów w domowych piecach.

- Sprawdzamy dokumenty związane z opłatami za wywóz śmieci, potwierdzenie zakupu odpowiedniego surowca i przeprowadzamy oględziny miejsca składowania opału - relacjonuje Henryk Martynowski, komendant Straży Miejskiej.

Informacje o paleniu niedozwolonym opałem można zgłaszać pod numerem telefonu 68 320 08 99 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 do 15:00 lub wysłać wiadomość na mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mandaty za palenie śmieci

Straż Miejska w Zielonej Górze do tej pory przeprowadziła już przeszło 20 kontroli. Najczęściej interweniuje w okolicy ulic Batorego i Obywatelskiej. Obecnie tylko trzy sprawdzenia zakończyły się mandatami na łączną kwotę 600 złotych.

- Czasami już na pierwszy rzut oka widać, że ktoś pali byle czym i zatruwa środowisko. Najlepiej się przyznać, bo widełki mandatu wahają się od 20 do 500 złotych. Gdy ktoś idzie w zaparte, pobieramy próbkę popiołu, a całość trafia na badania do laboratorium w Jastrzębiu-Zdroju. Potwierdzenie złamania prawa skutkuje wnioskiem do sądu, gdzie grozi do 5 tysięcy złotych kary - informuje Martynowski.

Kontrole póki co prowadzono od godziny 6:00 do 15:30. Strażnicy zapowiadają już że chcą wydłużyć je jednak do 22:00. Wszystko po to, aby móc sprawdzić jak sytuacja w mieście wygląda wieczorami.

Zielonogórzanie nie palą mocno odpadami?

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego istniała spora obawa wśród wielu osób, że w związku między innymi z brakiem lub wysokimi cenami węgla, w piecach częściej lądować wszelkiego rodzaju śmieci, w tym "popularne" opony, plastikowe butelki, meble i inne materiały. W Zielonej Górze zdaniem strażników nie ma jeszcze takich problemów.

- Choć w tym roku ceny surowców energetycznych wzrosły, to na razie nie widzimy, żeby mieszkańcy w większym stopniu palili śmieciami - podkreśla komendant Straży Miejskiej w Zielonej Górze.

Przeczytaj też: Wypadek w Zielonej Górze. Trwa zbiórka dla rodziny Krzysztofa. "Zapłacił największą cenę"


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u