Sylwester 2022. Od fajerwerków i petard płoną trawy. Strażacy wyjeżdżają do akcji

31 grudzień 2022
Autor: 
Od fajerwerków i petard płoną trawy. Strażacy wyjeżdżają do akcji Fot. OSP Bojadła, OSP Wężyska

Sylwester 2022. Strażacy z lubuskiego dość często interweniują dziś przy pożarach traw i nieużytków. Z reguły to efekt odpalania fajerwerków lub petard.

Tegoroczny Sylwester w całej Polsce upływa pod znakiem wiosennej aury, a w niektórych miejscach temperatura bije nawet rekordy. Ponadto wilgotność nie jest zbyt duża, a to w połączeniu z odpalaniem fajerwerków czy petard, prowadzi chociażby do pożarów traw. Strażacy z całego województwa lubuskiego interweniują przy takich zdarzeniach od samego rana.

Trawy płonęły między innymi na terenie powiatu zielonogórskiego. Strażacy wzywali byli do pożarów w miejscowościach Przewóz, Chwalim oraz Droszków. Jedno zgłoszenie wpłynęło także z ulicy Henryka Brodatego w Sulechowie. Ponadto do pożaru łąki doszło również w Wężyskach w powiecie krośnieńskim, gdzie ogień zbliżał się do zabudowań. Wszystkie z dzisiejszych pożarów nie są wyjątkowo pokaźne, ale bez interwencji zastępów straży pożarnej by się nie obyło.

Fajerwerki w Sylwestra, "zwróćmy uwagę, gdzie je odpalamy"

Najwięcej interwencji straży pożarnej z reguły odnotowuje się dopiero około północy, gdy mieszkańcy masowo odpalają fajerwerki lub petardy. Wówczas do pożarów nieużytków licznie dołączają też pożary śmietników.

- Fajerwerki należy odpalać na otwartych przestrzeniach z dala od różnego rodzaju zabudowań, mieszkań, samochodów, a przede wszystkim osób, które obserwują taki pokaz. To wszystko po to, aby nie doszło, chociażby do zaprószenia ognia oraz pożaru mieszkania - podkreśla st. kpt. Arkadiusz Kaniak, rzecznik straży pożarnej w Zielonej Górze.

O bezpieczeństwie przy odpalaniu fajerwerków przypomina też policja w Zielonej Górze. - Używając środków pirotechnicznych, musimy pamiętać, że bawiąc się tak niebezpieczną "zabawką", bierzemy na siebie odpowiedzialność za szkody, które możemy wyrządzić w mieniu lub innym osobom. Pamiętajmy, że to materiały wybuchowe, które niewłaściwie użytkowane mogą spowodować obrażenia zagrażające zdrowiu, a nawet życiu: oparzenia, urazy oczu czy słuchu - mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik zielonogórskiej policji.

Przeczytaj też: Sylwester 2022. Policja i straż pożarna apeluje o bezpieczne używanie fajerwerków (FILM, ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u