Okno Życia w Zielonej Górze. Dziś ktoś zostawił tam miesięcznego chłopca

04 styczeń 2023
Autor: 
Okno Życia w Zielonej Górze. Dziś ktoś zostawił tam miesięcznego chłopca Fot. Caritas ZG

Okno Życia Zielona Góra. Dziś trafił tam miesięczny chłopiec. Malec zgodnie z procedurami trafił do szpitala, gdzie zostanie przebadany.

Dziś, 4 stycznia, w ośrodku prowadzonym przez Siostry Elżbietanki w Zielonej Górze rozległ się donośny alarm. To znak, że ktoś otworzył Okno Życia, które znajduje się na placu Powstańców Wielkopolskich. Siostry poderwane na nogi znalazły w środku dziecko. Był to chłopiec.

- W Oknie Życia pozostawiono miesięcznego chłopca. Zgodnie z procedurami chłopiec trafił do szpitala. Później trafi do pogotowia rodzinnego, gdzie rozpocznie się proces adopcyjny - informuje Sylwia Grzyb, rzeczniczka Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dzień Otwarty Notariatu w Zielonej Górze

"Okno Życia umożliwia kobietom oddanie dziecka w bezpieczne ręce"

Jak działa Okno Życia? - Okno otwiera się z zewnątrz. Matka zostawia dziecko w małym łóżeczku, na ogrzewanym parapecie. Po dwóch minutach włącza się alarm słyszany tylko w budynku, i siostry lub pracownicy ośrodka odbierają noworodka. Kobieta ma czas, żeby bezpiecznie odejść i zachować anonimowość. W pomieszczeniu znajduje się tzw. ciepłe gniazdko, w którym dziecko czeka na przyjazd karetki z lekarzem - relacjonuje S. Grzyb.


Zobacz materiał wideo dotyczący tego zdarzenia:


Rzeczniczka Caritas zaznacza dodatkowo, że Okno Życia to miejsce, gdzie matki mogą zostawić swoje nowo narodzone dzieci, którymi z różnych przyczyn nie mogą się zaopiekować. Umożliwia ono oddanie dziecka w bezpieczne ręce.

Przypomnijmy, że Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska pierwsze Okna Życia powołała w 2009 roku. Najstarsze powstało właśnie w Zielonej Górze, a następnie wybór padł na Gorzów Wielkopolski. Trzecie Okno Życia uruchomiono w 2016 roku przy 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach.

Przeczytaj też: Pogoda Lubuskie. Cyklon Axel przyniesie silne porywy wiatru. Są ostrzeżenia IMGW


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u