Akcja inspekcji środowiska koło Lubska. Czy zalew Nowiniec został zanieczyszczony? (ZDJĘCIA)

09 marzec 2023
Autor: 
Akcja inspekcji środowiska koło Lubska Fot. WIOŚ Zielona Góra

Zalew Nowiniec został zanieczyszczony? Na miejscu działali przedstawiciele ochrony środowiska. Pobrano próbki do specjalistycznych badań.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze otrzymał w środę, 8 marca, zgłoszenie o niepokojącym zjawisku. Świadek poinformował o śnięciu ryb w zalewie Nowiniec, który znajduje się nieopodal Lubska. Zaznaczył też, iż woda ma nieprzyjemny zapach oraz brązowy kolor.

We wskazane miejsce udał się inspektor ochrony środowiska i próbkobiorca z zielonogórskiego oddziału Centralnego Laboratorium Badawczego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dziecko samowolnie opuściło przedszkole. Nikt tego nie zauważył

Pobrano próbki wody do badań

- Oględziny linii brzegowej zalewu nie potwierdziły występowania zjawiska śnięcia ryb. Woda była przejrzysta, bez zapachu. W trakcie oględzin akwenu pobrano próbkę wody z zalewu w celu określenia parametrów fizyko-chemicznych - informuje Joanna Michalik-Pietraszak, rzecznik WIOŚ Zielona Góra.

Inspektor sprawdził także ciek wody, który zasila zalew. W trakcie oględzin również nie potwierdził on niezidentyfikowanej barwy wody i specyficznego zapachu. Zauważył na powierzchni wody jedynie skupiska białej piany "powstające pod wpływem naturalnych i sztucznych spiętrzeń". Mimo wszystko w tym miejscu również pobrano próbkę do badań.

Jak podkreśla Joanna Michalik-Pietraszak, natychmiastowa interwencja WIOŚ pozwala na ustalenie, czy nie doszło do zanieczyszczenia środowiska, a w przypadku zaistnienia takich okoliczności na szybką reakcję.

Przeczytaj też: Pijana matka przyjechała po dzieci do przedszkola. Miała ponad dwa promile alkoholu


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u