Ptasia grypa w Zielonej Górze. Ognisko wykryto na fermie drobiu

17 marzec 2023
Autor: 
Ptasia grypa w Zielonej Górze. Ognisko wykryto na fermie drobiu Pixabay

Ognisko ptasiej grypy znów wykryto w Zielonej Górze. Po raz kolejny ujawniono je na fermie drobiu w Ochli. Teraz wszystkie ptaki będą musiały zostać uśmiercone.

Ptasia grypa w Zielonej Górze to znane już zjawisko. 11 stycznia 2023 roku ognisko grypy wykryto na fermie drobiu w Ochli, gdy właściciel zauważył zwiększoną śmiertelność kur w stadzie. W związku z ogniskiem HPAI zagazowanych zostało wówczas przeszło 62 tysiące kur niosek, które później sukcesywnie trafiały do punktu utylizacji.

Nowe ognisko ptasiej grypy

Dziś, 17 marca, w mieście wykryto kolejne ognisko ptasiej grypy. Po raz kolejny pojawiło się one w gospodarstwie komercyjnym przy ulicy Ochla - Osiedlowa. Na miejscu od razu zjawili się przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Ponadto do akcji wyruszyli strażacy z OSP Ochla.

- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze informuje, że w dniu 17 marca 2023 r. na terenie sołectwa Ochla stwierdzone zostało ognisko grypy ptaków. W związku z tym faktem Inspekcja Weterynaryjna będzie prowadzić działania interwencyjne, służące likwidacji ogniska oraz zapobieżeniu rozprzestrzeniania się zakażenia na inne stada drobiu - przekazuje Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Zielona Góra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Czym jest rolnictwo regeneratywne? Lubuskie Angusowo

Teraz w związku z ogniskiem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) zgodnie z procedurami wszystkie ptaki będą musiały zostać uśmiercone i przewiezione do zutylizowania. Jednocześnie zlikwidowana zostanie pasza, którą jadły kury, a cała ferma przejdzie dezynfekcję. Przedmioty, których nie można zdezynfekować, będą musiały zostać spalone.

W takiej sytuacji każde niestandardowe padnięcie drobiu należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Zielonej Górze pod numerem telefonu 537 944 280 lub 68 453 73 24.

Będą specjalne strefy

Już wkrótce wojewoda lubuski Władysław Dajczak powinien wydać w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). I tak w promieniu 3 kilometrów od gospodarstwa wytyczony zostanie obszar zapowietrzony, zaś w promieniu 10 km obszar zagrożony obejmujący dodatkowo np. miejscowości w gminie Świdnica, Nowogród Bobrzański, Kożuchów oraz Otyń.

Przypominamy, że na obszarze zagrożonym zakazuje się między innymi wypuszczania ptaków na wybieg i wprowadzania nowych ptaków do gospodarstwa. Szczegółowe informacje: "Zasady ochrony drobiu przed chorobą".

Przeczytaj też: Roczne dziecko poparzone herbatą koło Krosna Odrzańskiego. W akcji śmigłowiec LPR


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u