Mieszkańcy Zielonej Góry stracili oszczędności. Uwierzyli fałszywym rozmówcom

18 marzec 2023
Autor: 
Mieszkańcy Zielonej Góry stracili oszczędności Fot. KWP Gorzów Wlkp.

Stracili łącznie około 23 tysiące złotych, bo uwierzyli fałszywym rozmówcom. To kolejne takie przypadki w Lubuskiem. Policja apeluje o ostrożność.

Policja nieustannie ostrzega przed oszustami i apeluje o zachowanie czujności. Niestety niemalże codziennie co najmniej jeden mieszkaniec województwa lubuskiego traci swoje pieniądze, ponieważ został zmanipulowany przez oszustów.

Tym razem swoje pieniądze straciła między innymi 78-latka z Zielonej Góry. Zaufała ona fikcyjnemu policjantowi, który wyłudził od niej 10 tysięcy złotych.

- Na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że ma przesyłkę i nie może skontaktować się z jej synem. Kilka minut później na ten sam telefon zadzwonił inny mężczyzna podający się za policjanta i opowiedział, że poprzedni telefon był próbą oszustwa. Jednocześnie wypytywał o to, ile kobieta ma pieniędzy i straszył, że jest obserwowana przez przestępców - relacjonuje podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.

Kobieta instruowana przez oszusta spakowała w sumie około 10 tysięcy złotych. Następnie wyrzuciła pieniądze przez okno, aby odebrał je oszust. Niestety refleksja przyszła zbyt późno.

W podobny sposób został oszukany mężczyzna z Zielonej Góry, który odebrał telefon, że jego partnerka spowodowała śmiertelny wypadek i natychmiast potrzebuje pieniędzy na kaucję. Oszuści rządali 350 tysięcy złotych, ale ostatecznie zgodzili się na 13 tysięcy, które zaproponował im rozmówca.

- Oszuści zgodzili się i kazali wynieść pieniądze oraz oddać "pani adwokat", co też mężczyzna uczynił. Następnie kazali mężczyźnie wrócić do domu. Ten chciał jeszcze porozmawiać z partnerką, jednak głos, który usłyszał w słuchawce, wzbudził jego podejrzenia. Wtedy nie rozłączając rozmowy, zadzwonił z innego telefonu do swojej partnerki. Gdy w słuchawce usłyszał jej głos, wiedział już, że padł ofiarą oszustów - informuje podinsp. Stanisławska.

Policja ostrzega przed oszustkami

Zielonogórska policja podkreśla, że opisane przypadki to kolejne przykłady bezwzględności przestępców w manipulacji i wyłudzaniu pieniędzy. Dlatego jeśli dzwoni do nas nieznana osoba i chce rozmawiać o pieniądzach to najlepiej od razu się rozłączyć.

- Pamiętajmy, że oszuści dzwonią, informując o konieczności poniesienia sporych nakładów finansowych, próbują wyłudzić pieniądze, żerując na strachu rozmówcy o życie swoich najbliższych. Przestępcy, chcąc wymusić szybką reakcję, wywierają słowną presję na starszych osobach - podkreśla rzecznik zielonogórskiej policji.

Przeczytaj też: Roczne dziecko poparzone herbatą koło Krosna Odrzańskiego. W akcji śmigłowiec LPR


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u