Pożar lasu koło Nowogrodu Bobrzańskiego. W akcji 14 zastępów straży pożarnej i 2 samoloty (ZDJĘCIA)

04 czerwiec 2023
Pożar lasu koło Nowogrodu Bobrzańskiego. W akcji 14 zastępów straży pożarnej Redakcja

Pożar koło Nowogrodu Bobrzańskiego. Płonął las w rejonie wsi Łagoda. Ogień gasiło 14 zastępów straży pożarnej oraz 2 samoloty. Spłonęły blisko 3 hektary ścioły.

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do dyżurnego straży pożarnej w Zielonej Górze w niedzielne popołudnie, 4 czerwca, tuż po godzinie 15:40. W ogniu stanął jeden z kompleksów leśnych ulokowany w rejonie wsi Łagoda koło Nowogrodu Bobrzańskiego.

Początkowo do akcji wysłano dwa zastępy straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 oraz OSP Nowogród Bobrzański i OSP Wysoka. Udała tam się też załoga samochodu patrolowo-gaśniczego z Nadleśnictwa Krzystkowice. Pożar rozprzestrzeniał się jednak na tyle szybko, że niezbędne okazało się wysłanie kolejnych jednostek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dramatyczne sceny w Zielonej Górze. Pies zagryzł psa.

Spłonęły prawie trzy hektary ścioły

Łącznie na miejscu pracowało 14 zastępów straży pożarnej z powiatu zielonogórskiego oraz żarskiego, w tym oficer operacyjny z ramienia Komendy Miejskiej PSP w Zielonej Górze. Do działań poderwane zostały też dwa samoloty gaśnicze z Leśnej Bazy Lotniczej w Zielonej Górze. Statki powietrzne cyklicznie wykonywały zrzuty wody do płonącego lasu, a następnie uzupełniano je w środek gaśniczy na lądowisku w Grabowcu (gmina Świdnica).

Po kilku godzinach akcji pożar udało się zlokalizować, czyli nie rozprzestrzeniał się on dalej. Od tego momentu rozpoczęło się dokładne i długie dogaszanie pogorzeliska. Spaleniu uległy blisko trzy hektary ścioły. Straż pożarna zakończyła swoje działania około godziny 21:30, ale na miejscu pożaru cały czas obecni będą leśnicy, którzy dozorują las.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w Lubuskiem

Od kilku dni na terenie całego województwa lubuskiego występuje najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Zgodnie z danymi Instytutu Badawczego Leśnictwa najgorsza sytuacja miała dziś miejsce w rejonie Nadleśnictwa Cybinka, gdzie wilgnotość ściółki sięgała 7%, czyli jest mniejsza od wilgotność kartki papieru. Trochę lepiej było już w Nadleśnictwie Zielona Góra (7,6%) i Nadleśnictwie Żagań (7,7%).

Przypominamy, że leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze chronią lasy przed pożarem, korzystając z 65 dostrzegalni pożarowych, w których od świtu do zmierzchu pracują obserwatorzy. Nad bezpieczeństwem czuwają także załogi samochodów patrolowo-gaśniczych oraz samolotów gaśniczych z Leśnych Baz Lotniczych.

Przeczytaj też: Struś postawił strażaków na nogi. "Spacerował po terenie szkoły" (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u