Gubin: Białorusini dowieźli nielegalnych migrantów pod granicę. Ich pasażerowie uciekli (ZDJĘCIA)

21 lipiec 2023
Autor: 
Białorusini dowieźli nielegalnych migrantów pod granicę Fot. NOSG

Samochód z nielegalnymi imigrantami ujawniony w Gubinie. Cudzoziemcy uciekli, natomiast pogranicznicy zatrzymali parę Białorusinów, która pomogła im w transporcie.

Wszystko wydarzyło się w poniedziałek, 17 lipca, w Gubinie. Patrol strażników granicznych z Placówki w Zielonej Górze-Babimoście pełnił tego dnia służbę ukierunkowaną na przeciwdziałanie nielegalnej migracji. W trakcie działań wytypowali oni do kontroli samochód osobowy marki Skoda na białoruskich tablicach rejestracyjnych.

- Gdy tylko ruszyli za pojazdem, kierowca Skody widząc zbliżających się funkcjonariuszy, nagle się zatrzymał, a z pojazdu wyskoczyło w kierunku pobliskiego lasu pięć osób. Mundurowi błyskawicznie wezwali wsparcie, aby złapać uciekinierów - relacjonuje por. SG Paweł Biskupik, rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dziecko samowolnie opuściło przedszkole. Nikt tego nie zauważył

Zatrzymano dwie osoby

Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania cudzoziemców, zarówno po polskiej jak i po niemieckiej stronie granicy, nie przyniosły jednak spodziewanych rezultatów. Funkcjonariuszom udało się zatrzymać jedynie 25-letniego kierowcę pojazdu i jego 23-letnią pasażerkę. To obywatele Białorusi, którzy legalnie przebywali w Polsce.

- Białorusini zostali zatrzymani za udzielenie pomocy pięciu migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Kierowca przyznał się, dopiero gdy w jego samochodzie znaleziono syryjski dokument, prawdopodobnie jednego z uciekinierów - informuje por. SG Biskupik.

Ostatecznie para cudzoziemców dobrowolnie poddała się karze 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 2 lata próby. Dodatkowo wydano decyzje zobowiązujące ich do powrotu oraz otrzymali oni zakaz ponownego wjazdu do Polski i państw Schengen na okres 5 lat. 25-latek stanie też przed sądem, bo nie miał uprawnień do kierowania.

Przeczytaj też: Wypadek na krajowej "32" koło Gubina. Ranny motocyklista. W akcji śmigłowiec LPR


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u