Saperzy wywieźli niewybuchy z Zielonej Góry. "Mieszkańcy mogą wrócić do domów" (ZDJĘCIA)

26 wrzesień 2023
Autor: 
Saperzy wywieźli niewybuchy z Zielonej Góry Redakcja

Saperzy z Głogowa podjęli niewybuchy ujawnione przy ulicy Dzikiej w Zielonej Górze. Ewakuowani mieszkańcy mogą już wrócić do domów. Służby kończą działania.

We wtorkowy poranek, 26 września, punktualnie o godzinie 7:30 rozpoczęła się ewakuacja części mieszkańców Zielonej Góry. Jej strefa obejmowała ulice Sportową, Klementowskich, Zamenhofa, Czubińskiego, Zakręt, Dolną, Dolinę Zieloną, Wazów, Bema, Wyspiańskiego, Szafrana, Dziką, Żabią oraz Staszica. Szacowano, że mieszka tam około 3 tysiące osób.

Ewakuowani zostali mieszkańcy, ale też pracownicy pobliskich instytucji. Nie działały najbliższe sklepy czy szkoły. W przeprowadzenie akcji zaangażowanych było około 160 policjantów, 14 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz ratownicy z zielonogórskiego Sztabu Ratownictwa. Mundurowi przede wszystkim chodzili po wszystkich okolicznych budynkach i sprawdzali czy wszyscy się ewakuowali.

Dla mieszkańców przygotowano miejsca w trzech budynkach Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mowa o auli przy ul. Podgórnej oraz Wydziale Mechanicznym i Wydziale Matematyki przy ul. Szafrana. Ewakuowani dojeżdżali w te miejsca specjalnie podstawionymi autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacji. Mogli tam bezpiecznie poczekać do końca akcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zderzenie osobówek w Zielonej Górze. "Niebezpieczny manewr"

Niewybuchy Zielona Góra - saperzy podjęli bomby

Niewybuchy zostały odkryte w poniedziałek, 25 września, w jednym z garaży przy ulicy Dzikiej. We wskazane miejsce od razu skierowano patrole policji, w tym funkcjonariuszy z rozpoznania minersko-pirotechnicznego.

- To niewybuchy pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Policyjni pirotechnicy ustalili wstępnie, że są to bomby lotnicze z tego okresu - relacjonuje podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.

Dziś niewybuchami zajęli się saperzy z 4. Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie. Do Zielonej Góry przyjechały dwa pojazdy patrolu saperskiego. Wstępne szacunki wskazywały, że akcja potrwa co najmniej do godziny 13:00. Ostatecznie po przeszło trzech godzinach od rozpoczęcia ewakuacji działania żołnierzy zostały zakończone.

- Saperzy podjęli niewybuchy. Za chwilę wyjadą z miasta. Mieszkańcy oraz pracownicy instytucji mogą wracać do ewakuowanych wcześniej budynków - informowała przed godziną 11:00 podinsp. Stanisławska.

Przeczytaj też: Potrącenie nastolatków w Zielonej Górze. Zobacz nagranie z monitoringu

Fot. Redakcja, OSP Świdnica, KMP Zielona Góra


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u