Ukrainiec wiózł nielegalnych imigrantów z Afganistanu. Wpadł przy granicy

02 październik 2023
Autor: 
Ukrainiec wiózł nielegalnych imigrantów z Afganistanu. Wpadł przy granicy Fot. NOSG

Samochód z nielegalnymi imigrantami zatrzymany przy granicy w Słubicach. Obywatel Ukrainy wiózł do Niemiec dwóch obywateli Afganistanu. Wszystkich zatrzymano.

W ostatnich dniach Nadodrzański Oddział Straży Granicznej prowadzi wzmożone działania w celu zwalczania nielegalnej migracji cudzoziemców na teren Unii Europejskiej. I tak w ręce pograniczników sukcesywnie wpadają pojazdy, które transportują cudzoziemców.

Nie inaczej było w czwartek, 28 września, w Słubicach. Patrol funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Świecku zatrzymał w rejonie mostu granicznego samochód osobowy marki Toyota na litewskich tablicach rejestracyjnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zadłużenie miasta na koniec 2024 r. skoczy do prawie 664 mln zł. Prezydent Dariusz Lesicki: To będzie najwyższy w historii budżet. Czekają nas ogromne inwestycje ...

Nielegalni migranci i "kurier" zatrzymani

Pojazdem kierował 29-letni obywatel Ukrainy. Przewoził on dwóch nielegalnych migrantów pochodzących z Afganistanu.

- Afgańczycy rozpytani "na gorąco", gdzie są ich dokumenty, przyznali się, że je zniszczyli. Oświadczyli ponadto, że za podróż z Afganistanu do Niemiec każdy z nich zapłacił 6 tysięcy euro. Z Białorusi przedostali się na Litwę, a następnie przez Polskę mieli dostać się do Niemiec - relacjonuje por. SG Paweł Biskupik, rzecznik NOSG.

Sprawdzenie migrantów w bazach danych tylko potwierdziło, że nie przebywają oni legalnie w Polsce. Zostali więc zatrzymani, a następnie usłyszeli zarzuty. Afgańczycy dobrowolnie poddali karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 2 lata próby. Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Kary nie uniknie też 29-letni "kurier", który przewoził nielegalnych migrantów. Obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty i złożył wyjaśnienia, co przyczyniło się do tego, że prokurator nie wnioskował o tymczasowy areszt. Mimo to za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami Ukraińcowi grozi kara do 3 lat więzienia.

Przeczytaj też: Zielona Góra: Strażacy postawieni na nogi. Przypaliła się potrawa na kuchence


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u