Odbierz sadzonkę od leśników i posadź własne drzewo. Ruszyła akcja #sadziMY

02 październik 2023
Autor: 
Odbierz sadzonkę od leśników i posadź własne drzewo Redakcja

Lasy Państwowe zachęcają do sadzenia drzew w ramach akcji #sadziMY. Już 2 i 3 października każdy może za darmo odebrać sadzonkę, aby posadzić własne drzewo.

Leśnicy każdego roku sadzą w Polsce miliony drzew. Często podobnie jak lubuskie Nadleśnictwo Zielona Góra i Nadleśnictwo Przytok organizują także działania pt. "Posadźmy razem las", gdzie mieszkańcy mogą wspólnie przy pomocy specjalistów obsadzić sadzonkami hektary powierzchni.

Posadź własne drzewo - akcja #sadziMY

Teraz w dniach 2 i 3 października odbywa się już piąta, ogólnopolska akcja pod hasłem #sadziMY. Lasy Państwowe przygotowały sadzonki drzew, które zupełnie za darmo będzie mógł odebrać każdy z nas. Wszystko po to, aby móc własnoręcznie zasadzić drzewo na własnym gruncie.

- Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem - informuje Ewelina Fabiańczyk, rzecznik RDLP Zielona Góra.

Gdzie odebrać sadzonkę w województwie lubuskim? Wystarczy zjawić się w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze (tylko 3 października) lub najbliższym nam nadleśnictwie (2 i 3 października), m.in. w Sulechowie, Świebodzinie, Nowej Soli czy Krzystkowicach (Nowogród Bobrzański). Leśnicy będą rozdawać sadzonki w godzinach od 9:00 do 15:00. Każda placówka oferuje inne gatunki, ale najczęściej są to świerk, sosna, brzoza oraz dąb.

- Lasów nigdy nie jest za dużo. Sumiennie realizujemy założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości. Dążymy do tego, by Polska była jeszcze bardziej zielona. Dla dobra przyrody, dla komfortu życia Polaków, dla rozwoju naszej gospodarki - podkreśla Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Akcja #sadziMY ruszyła w 2017 roku. To pokłosie nawałnicy, która w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni około 70 tysięcy hektarów w pasie od Dolnego Śląska przez po Kaszuby.

Jak posadzić drzewo?

Lasy Państwowe przygotowały specjalną infografikę, na której dokładnie opisano, w jaki sposób należy sadzić drzewo. Zamieszczamy ją poniżej.

Przeczytaj też: Pościg koło Lubska. Zatrzymano 19 Syryjczyków. Kierowca uciekł (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u