Akcja strażaków w komendzie policji w Zielonej Górze. Ćwiczyła grupa chemiczna (ZDJĘCIA)

16 listopad 2023
Autor: 
Akcja strażaków w komendzie policji w Zielonej Górze Fot. KM PSP ZG, KMP ZG

Podejrzana paczka trafiła do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Do akcji ruszyli strażacy z grupy chemicznej. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Wszystko wydarzyło się w czwartkowe przedpołudnie, 16 listopada, około godziny 9:00. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że do komendy policji przy ulicy Partyzantów w Zielonej Górze dotarła paczka z podejrzaną zawartością.

- Podczas otwierania przez jedną z sekretarek z przesyłki wysypała się biała, niezidentyfikowana substancja. Zarządzono natychmiastową ewakuację budynku - relacjonuje st. kpt. Piotr Kowalski, rzecznik straży pożarnej w Zielonej Górze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kierowca volvo przejechał po 3-letnim dziecku. Policja poszukuje sprawcy

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego w akcji

Do akcji wysłano dwa zastępy straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1, w której funkcjonuje Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego. To jedna z dwóch w pełni wyposażona i przeszkolona w tym zakresie grupa w województwie lubuskim.

Po dojeździe strażacy musieli przeprowadzić dokładne rozpoznanie. Ratownicy wyposażeni w aparaty powietrzne i ciężkie ubrania gazoszczelne udali się do środka komendy. Wszystko po to, aby zbadać i zidentyfikować substancję, która znajdowała się w paczce.

- Podczas ćwiczeń wykorzystano spektrometr, który pozwala na natychmiastowe rozpoznawanie nieznanych substancji. Wyniki uzyskuje się w ciągu kilku sekund po naciśnięciu przycisku. Spektrometr, który został wykorzystany podczas ćwiczeń, ma w standardowej bibliotece ponad 13 tysięcy popularnych materiałów i substancji, którą można na bieżąco rozszerzać i aktualizować - informuje st. kpt. Kowalski.

Dzisiejsze ćwiczenia stanowiły dla strażaków z zielonogórskiej "jedynki" kolejny etap doskonalenia zawodowego. Lubuska straż pożarna nie ma zbyt dużo interwencji związanych z ratownictwem chemicznym, a takie manewry pozwalają doskonalić swoje umiejętności i przypominać obowiązujące procedury.

Przeczytaj też: Pościg w Zielonej Górze. Ścigano motocyklistę. Zobacz nagranie z kamer policji


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u