Gruzin przemycał nielegalnych migrantów. Jechali do Niemiec

27 listopad 2023
Autor: 
Gruzin przemycał nielegalnych migrantów Fot. NOSG

Nielegalni migranci i ich "kurier" zatrzymani w Krośnie Odrzańskim. Kierowca miał ich przerzucić do Niemiec. Wszyscy trafili do specjalnego ośrodka.

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej cały czas prowadzi wzmożone działania w celu zwalczania nielegalnej migracji cudzoziemców na teren Unii Europejskiej. I tak w ręce pograniczników sukcesywnie wpadają pojazdy, które transportują cudzoziemców.

Ostatnio taka sytuacja miała miejsce między innymi w sobotnią noc, 25 listopada. Patrol funkcjonariuszy z Placówki SG w Zielonej Górze-Babimoście patrolując Krosno Odrzańskie, zatrzymał do kontroli drogowej samochód osobowy marki Skoda na estońskich numerach rejestracyjnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Chciał być romantyczny, ale nie pykło. Teraz ma spore problemy.

Nielegalni migranci chcieli dotrzeć do Niemiec

Za kierownicą pojazdu siedział 32-letni obywatel Gruzji. Mężczyzna przewoził pięcioro nielegalnych migrantów pochodzących z Afganistanu.

- Afgańczycy rozpytani na gorąco przez funkcjonariuszy oświadczyli, że około rok temu z Białorusi przedostali się na Łotwę, natomiast 24 listopada wyjechali z terytorium Łotwy, aby przez Litwę i Polskę dostać się do Niemiec - relacjonuje por. SG Paweł Biskupik, rzecznik NOSG.

Sprawdzenie migrantów w bazach danych potwierdziło, że nie są legalnie w Polsce. I tak Afgańczycy zostali zatrzymani za usiłowanie przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Usłyszeli zarzuty, do których się przyznali i dobrowolnie poddali karze 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wszczęto wobec nich postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu.

Mundurowi zatrzymali też obywatela Gruzji, który udzielał pomocy migrantom w usiłowaniu przekroczenia granicy. Ten również przyznał się do zarzutu, złożył obszerne wyjaśnienia i dobrowolnie poddał się identycznej karze. Wobec niego również wszczęto postępowanie w sprawie zobowiązania do powrotu.

Cudzoziemcy trafili do specjalnego ośrodka

Wszyscy zatrzymani zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Tam będą czekać do momentu zakończenia postępowań i wydania decyzji nakazującej im opuszczenie Polski.

- Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat - przypomina por. SG Biskupik.

Przeczytaj też: Wypadek na krajowej "29" w Lubuskiem. Są ranni (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u