Zmiana województw w Polsce
Autorem koncepcji jest dr Łukasz Zaborowski, ekspert ds. rozwoju regionalnego i polityki przestrzennej w Instytucie Sobieskiego. Proponuje kilka wariantów zmian. Jeden z nich przewiduje zmniejszenie liczby województw do 12, w miejsce obecnych 16.
Prezydenci przeciw likwidacji
7 grudnia w pocysterskim zespole klasztornym w Gościkowie - Paradyżu odbędzie się konferencja, podczas której prezydenci trzech największych lubuskich miast, Gorzowa, Zielonej Góry i Nowej Soli, wskażą zagrożenia dla województwa lubuskiego, w tym jego całkowitą likwidację.
-Ostatnio w przestrzeni publicznej pojawiają się mapy z nowymi propozycjami podziału administracyjnego. Nie można wykluczyć, że poza czyjąś aktywnością jest to jakaś forma prezentacji, swego rodzaju testowanie możliwych do przyjęcia w przyszłości rozwiązań. W ramach tych propozycji województwo lubuskie przestanie istnieć i zostanie przyłączone do nowych powstających dużo większych niż obecne województw – mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.
Prezydent Wójcicki zaznaczył, że to sytuacja absolutnie nie do zaakceptowania.
- Województwo lubuskie funkcjonuje od czasu zawarcia w 1998 roku umowy paradyskiej, a potwierdzonej ostatecznie poprzez nowy podział administracyjny - dodaje.
Podczas konferencji prezydenci będą porozmawiać również o przyszłości, konsolidować się wokół spraw ważnych w kolejnych latach, na przykład działań na rzecz równomiernego rozwoju komunikacyjnego regionu.
Zespół klasztorny w Gościkowie - Paradyżu
Miejsce konferencji nie jest przypadkowe. To nawiązanie historyczne, bo tam odbyło się pierwsze spotkanie paradyskie, podczas którego parlamentarzyści z ówczesnych województw gorzowskiego i zielonogórskiego, zdecydowali o kształcie województwa lubuskiego.
Na konferencję zaproszeni zostali lubuscy samorządowcy – wójtowie, burmistrzowie, starostowie i prezydenci, parlamentarzyści i politycy, również ci, którzy podpisywali pierwsze porozumienie paradyskie.
Propozycja nowego układu województw w Polsce ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Czy reforma terytorialna naruszy tożsamość regionalną, tradycje i związki lokalne? Czy Lubuszanie byliby zadowoleni z nowego podziału? Czekamy na Waszą opinię.