Czy Lubuskie zniknie z mapy Polski?

27 listopad 2023
Autor: 
Czy Lubuskie zniknie z mapy Polski? Naukowcy proponują nowy podział

Propozycja nowego układu województw w Polsce jest przedmiotem wielu dyskusji i kontrowersji. Naukowcy uważają, że obecny podział administracyjny jest niewydolny, niesprawiedliwy i nieodpowiedni do potrzeb współczesnego społeczeństwa.

Zmiana województw w Polsce

Autorem koncepcji jest dr Łukasz Zaborowski, ekspert ds. rozwoju regionalnego i polityki przestrzennej w Instytucie Sobieskiego. Proponuje kilka wariantów zmian. Jeden z nich przewiduje zmniejszenie liczby województw do 12, w miejsce obecnych 16.

Prezydenci przeciw likwidacji

7 grudnia w pocysterskim zespole klasztornym w Gościkowie - Paradyżu odbędzie się konferencja, podczas której prezydenci trzech największych lubuskich miast, Gorzowa, Zielonej Góry i Nowej Soli, wskażą zagrożenia dla województwa lubuskiego, w tym jego całkowitą likwidację.

-Ostatnio w przestrzeni publicznej pojawiają się mapy z nowymi propozycjami podziału administracyjnego. Nie można wykluczyć, że poza czyjąś aktywnością jest to jakaś forma prezentacji, swego rodzaju testowanie możliwych do przyjęcia w przyszłości rozwiązań. W ramach tych propozycji województwo lubuskie przestanie istnieć i zostanie przyłączone do nowych powstających dużo większych niż obecne województw – mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kożuchów. Lubuskie Carcassonne

Prezydent Wójcicki zaznaczył, że to sytuacja absolutnie nie do zaakceptowania.

- Województwo lubuskie funkcjonuje od czasu zawarcia w 1998 roku umowy paradyskiej, a potwierdzonej ostatecznie poprzez nowy podział administracyjny - dodaje.

Podczas konferencji prezydenci będą porozmawiać również o przyszłości, konsolidować się wokół spraw ważnych w kolejnych latach, na przykład działań na rzecz równomiernego rozwoju komunikacyjnego regionu.

Zespół klasztorny w Gościkowie - Paradyżu

Miejsce konferencji nie jest przypadkowe. To nawiązanie historyczne, bo tam odbyło się pierwsze spotkanie paradyskie, podczas którego parlamentarzyści z ówczesnych województw gorzowskiego i zielonogórskiego, zdecydowali o kształcie województwa lubuskiego.

Na konferencję zaproszeni zostali lubuscy samorządowcy – wójtowie, burmistrzowie, starostowie i prezydenci, parlamentarzyści i politycy, również ci, którzy podpisywali pierwsze porozumienie paradyskie.

Propozycja nowego układu województw w Polsce ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Czy reforma terytorialna naruszy tożsamość regionalną, tradycje i związki lokalne? Czy Lubuszanie byliby zadowoleni z nowego podziału? Czekamy na Waszą opinię. 


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u