W chwilę stracił fortunę. "Nie można było tego cofnąć"

05 grudzień 2023
Autor: 
W chwilę stracił fortunę. "Zadzwonił do niego pracownik banku" Redakcja/archiwum

Do mieszkańca Gorzowa zadzwonił pracownik banku i powiedział, że jego pieniądze są zagrożone. Mężczyzna padł jednak ofiarą oszustwa. Stracił sporo kasy.

Niemalże codziennie co najmniej jeden mieszkaniec województwa lubuskiego traci swoje pieniądze, ponieważ zostaje zmanipulowany przez przestępców. Ci nadal stosują klasyczną metodę "na wnuczka", ale pojawia się też sposób "na policjanta" czy oszustwo na pracownika banku.

"Pracownik banku" wyłudził kasę. Mężczyzna stracił fortunę

Tak było między innymi w poniedziałek, 4 grudnia. Do młodego mężczyzny zadzwoniła osoba podająca się za pracownika banku. Rozmówca poinformował, że jego pieniądze są zagrożone, bo ktoś zhakował konto bankowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Protest rolników w Zielonej Górze. Ciągniki sparaliżowały miasto

- Mężczyzna wiedząc o takich próbach wyłudzenia pieniędzy rozłączył się. Po chwili odebrał kolejny telefon z taką samą informacją. Wiarygodności całej sytuacji dodawał fakt, że na wyświetlaczu telefonu mężczyzny pokazał się numer i nazwa banku - relacjonuje asp. Ewelina Banaszek z policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Fikcyjny pracownik banku przekazał kilka kont technicznych, na które młody mężczyzna przelewem natychmiastowym przekazał ponad 322 tysiące złotych. Miał on jeszcze inne konta, z których również chciał przelać pieniądze, lecz wtedy cała sytuacja wzbudziła jego podejrzenie.

Gdy poszkodowany zadzwonił do swojego banku został postawiony przed faktem, iż padł ofiarą oszustwa. Wtedy prawdziwy już pracownik banku zablokował wszystkie jego konta, aby nie stracił reszty oszczędności. Niestety na zablokowanie wysłanych już środków było za późno.

Gdzie zgłosić numer telefonu oszusta?

Oszustwom podają zarówno młodzi ludzie, jak i seniorzy. Gdzie zgłosić numer telefonu oszusta podającego się za bank? Przede wszystkim należy zacząć od policji. Dodatkowo w naszym kraju działa specjalny zespół CERT Polska, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego. Na stronie https://incydent.cert.pl/ dostępny jest interaktywny formularz umożliwiający wysłanie zgłoszenia o potencjalnym niebezpiecznym incydencie.

- Pamiętajmy, że oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji. Dlatego w kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania - podkreśla asp. Banaszek z gorzowskiej policji.

Przeczytaj też: Policjanci szukają tego mężczyzny. Rozpoznajesz go?


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u