Akcja strażaków przy Warcie. Woda z kanału podchodziła pod posesje (ZDJĘCIA)

20 luty 2024
Autor: 
Akcja strażaków przy Warcie. Woda z kanału podchodziła pod posesje Redakcja

Stan rzeki Warta cały czas się zwiększa. Poziom zbliża się do stanu alarmowego. W Skwierzynie straż pożarna wypompowywała wodę z kanału, ponieważ stanowiła zagrożenie.

W Skwierzynie od początku roku Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego działa na pełnych obrotach. Tendencja rzeki Warty, która przepływa przez miasto, cały czas jest wzrostowa.

Dziś, 20 lutego, podjęto decyzję, która ma zmniejszyć ryzyko podtopień. Na miejsce przyjechały zastępy z Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu oraz strażacy ochotnicy z OSP Skwierzyna i OSP Świniary.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Poseł Elżbieta Anna Polak: Janusz Kubicki nie dotrzymuje nawet umów spinanych

Woda z kanału Skwierzynka zbliżała się do posesji

Strażacy przybyli z przyczepką pompową wysokiej wydajności. To wszystko za sprawą wody, która zgromadziła się w kanale Skwierzynka. Woda wystąpiła z koryta i podlała drogi. Zaczęła zbliżać się także do posesji.

- Działania polegają na wypompowywaniu wody z kanału Skwierzynka. Woda z tego kanału z reguły schodzi do Warty, ale ze względu na wysoki stan rzeki nie może obecnie do niej naturalnie zejść, co powoduje, że podnosi się lustro wody i tworzy się zagrożenie dla okolicznych budynków - informuje bryg. Marek Koperwas, Komendant Powiatowy PSP w Międzyrzeczu.


Poniżej materiał filmowy z działań strażaków. Dalsza część artykułu pod wideo:


Stan rzeki Warta. "Zbliżamy się do stanu alarmowego"

Dziś na godzinę 19:50 poziom Warty wynosił 427 centymetrów. Przekroczony jest stan ostrzegawczy, który wynosi 380 cm, a woda cały czas powoli zbliża się do 460 cm, czyli do stanu alarmowego.

- Tendencja Warty jest wzrostowa, zbliżamy się do stanu alarmowego. Monitorujemy korony wałów i obwałowanie. Zagrożenia obecnie nie ma - mówi bryg. Koperwas.

Zastępca burmistrza Skwierzyny Wojciech Kowalewski zaznacza, że gmina jest odpowiednio przygotowana. - Monitoring Warty trwa od początku stycznia. Obecnie mamy kłopot z ciekami wodnymi, które dochodzą do Warty. Liczymy, że za dwa tygodnie woda powinna już opadać. Obecnie jako gmina jesteśmy przygotowani. Mamy 10 tysięcy worków na piasek, sprzęt do nasypywania oraz specjalne piaskarki - przekazuje.

IMGW stan rzek w Lubuskiem

Rzeki przepływające przez województwo lubuskie cały czas są groźne, bo ich poziom stale wzrasta. W wielu miejscach wysoki stan wód powoduje obecnie przede wszystkim zalewanie łąk i pól. Służby cały czas monitorują ich stan. Dodatkowo, jak np. w Trzcielu czy Gorzowie Wielkopolskim, przy pomocy worków z piaskiem tworzone są tymczasowe wały przeciwpowodziowe.

Jak wygląda stan rzek w Lubuskiem? Wszystko prezentujemy poniżej (stan na 20 lutego, g. 19:50):

Odra:

 • Nowa Sól - 404 cm (stan ostrzegawczy)
 • Cigacice - 409 cm (stan alarmowy)
 • Nietków - 422 cm (stan alarmowy)
 • Połęcko - 361 cm (stan alarmowy)
 • Biała Góra - 394 (stan ostrzegawczy)
 • Słubice - 399 cm (stan ostrzegawczy)
 • Kostrzyn nad Odrą - 472 cm (stan alarmowy)

Warta:

 • Skwierzyna - 427 cm (stan ostrzegawczy)
 • Santok - 467 cm (stan ostrzegawczy)
 • Gorzów Wielkopolski - 447 cm (stan ostrzegawczy)
 • Świerkocin - 456 cm (stan ostrzegawczy)
 • Kostrzyn nad Odrą - 453 cm (stan alarmowy)

Bóbr:

 • Żagań - 345 cm (stan ostrzegawczy)
 • Nowogród Bobrzański - 201 cm (strefa stanów wysokich)
 • Stary Raduszec - 475 cm (stan ostrzegawczy)

Obra:

 • Bledzew - 264 cm (stan alarmowy)

Przeczytaj też: Trasa S3 zablokowana. Tak wygląda protest rolników. "Jesteśmy zdeterminowani" (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u