Blokada rolników na granicy w Świecku. Autostrada A2 całkowicie zamknięta (ZDJĘCIA)

25 luty 2024
Autor: 
Blokada rolników na granicy w Świecku. Autostrada A2 całkowicie zamknięta Redakcja

Świecko zamknięte. Trwa protest rolników na polsko-niemieckiej granicy. Autostrada A2 została zablokowana przez ciągniki z Polski i Niemiec.

Rolnicy w całej Polsce praktycznie codziennie organizują masę protestów, ponieważ sprzeciwiają się przede wszystkim wprowadzaniu tzw. "Zielonego Ładu". Są także przeciwko nadmiarowemu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz polityce rolnej Unii Europejskiej.

Blokada A2 dzisiaj. Protest rolników Świecko

Dziś, 25 lutego, rolnicy punktualnie o godzinie 13:00 zablokowali autostradę A2, a dokładniej polsko-niemieckie przejście graniczne w Świecku. W blokadzie uczestniczy przeszło 150 ciągników rolniczych oraz samochodów osobowych, którymi dojechało wielu rolników z zachodniej Polski. Wraz z rolnikami protestują m.in. myśliwi i pszczelarze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Samorządowcy KO liczą na zmianę w fotelu prezydenta Zielonej Góry

"Czekamy na premiera", "Stop Zielonemu Ładowi", Jestem rolnikiem, a nie Unii Europejskiej zakładnikiem", "Zielony Ład = głód", "Nie pozwólcie zniszczyć polskiego rolnictwa" czy "Rząd żre i baluje, a polski rolnik bankuruje" - takie hasła możemy zauważyć na transparentach przygotowanych przez rolników.

Protest rolników granica. Świecko zamknięte. "Mamy kolegów z Niemiec"

Do rolników z Polski dołączyła także grupa rolników z Niemiec. Wszyscy są zdeterminowani i pokazują swoją solidarność. Liczą na to, że ktokolwiek zainteresuje się ich protestem. Domagają się, aby przyjechał do nich m.in. premier Donald Tusk, minister rolnictwa Czesław Siekierski lub przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. .

- Blokujemy przejście wspólnie z rolnikami z Niemiec. Mamy pozwolenie na miesiąc protestu, ale zawarliśmy kompromis z firmami transportowymi i blokujemy przejście graniczne przez jeden dzień. Wstępnie jeśli nie dojdziemy do porozumienia to firmy transportowe mają do nas dołączyć i będziemy protestować dłużej - podkreśla Grzegorz Grabarek, koordynator protestu.

- Chcemy pokazać, że problem związany z niekontrolowanym napływem produktów rolno-spożywczych spoza Unii nie dotyczy tylko Polski, ale całej Europy - mówi jeden z rolników. - Nie mamy, gdzie sprzedaż zboża. Ceny są poniżej progu opłacalności. Jest tragiczne. Jeśli nic się nie zmieni to rolnictwo w Polsce upadnie - dodaje inny.

Przejście graniczne Świecko aktualna sytuacja

Ciągniki rolnicze całkowicie zablokowały granicę w Świecku. Maszyny znajdują się zarówno na pasach ruchu w stronę Niemiec, jak i w stronę Polski. Utworzono korytarz życia, z którego w razie potrzeby będą mogły korzystać służby ratownicze.

Protest rolników na polsko-niemieckiej granicy ma charakter protestu ostrzegawczego. Obecnie będzie trwał do 26 lutego do godziny 13:00. Niewykluczone jednak, że rolnicy wrócą do blokady, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione.

Świecko granica sytuacja. Przejścia graniczne z Niemcami

W związku z blokadą rolników na granicy w działania zaangażowana została policja. Mundurowi kierują wszystkie pojazdy na objazdy, aby podróżujący płynnie mogli poruszać się po trasach alternatywnych. Mimo to na objazdach tworzą się spore korki i kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak policja wytyczyła objazdy?

  • Samochody ciężarowe: Kierowcy ciężarówek na węźle autostrady A2 i trasy S3 w Jordanowie kierowani są na S3 w stronę Zielonej Góry, aby móc przekroczyć granicę w Gubinku
  • Samochody osobowe: Kierujący samochodami kierowani są na drogę krajową nr 29 w kierunku Krosna Odrzańskiego oraz krajową "31" w kierunku Słubic i Kostrzyna nad Odrą, gdzie mogą wjechać do Niemiec

- Jesteśmy do dyspozycji i pomocy wszystkich kierowców oraz protestujących. Jednocześnie apelujemy o stosowanie się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem policjantów drogówki. Prosimy o wyrozumiałość i wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ruchu drogowym - podkreśla st. asp. Ewa Murmyło z policji w Słubicach.

Przeczytaj też: Pożar w Przylepie. Jest instrukcja postępowania. "Nie dziwię się, że nie chcieli udostępnić" (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u