Wyciek amoniaku w zakładzie. Ewakuowano ludzi, trwa akcja służb (ZDJĘCIA)

29 marzec 2024
Autor: 
Wyciek amoniaku w zakładzie. Ewakuowano ludzi, trwa akcja służb Fot. Czytelnik, KW PSP Gorzów Wlkp.

Niebezpieczny wyciek amoniaku w zakładzie w Nowej Soli. Na miejscu pracuje już straż pożarna. Ewakuowano wszystkich pracowników.

Do zdarzenia doszło w piątek, 29 marca, tuż po godzinie 15:45. Do dyżurnego straży pożarnej w Nowej Soli wpłynęło zgłoszenie z firmy zajmującej się produkcją wyrobów piekarniczych, która znajduje się przy ulicy Śląskiej.

- Ze zgłoszenia wynika, że doszło do rozszczelnienia zbiornika z amoniakiem - informuje na gorąco mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Barbara Nowacka: Marcin Pabierowski to gwarancja zmiany jakiej potrzebuje teraz Zielona Góra

Wyciek amoniaku Nowa Sól. Trwają działania straży pożarnej

Do akcji w pierwszej kolejności wyruszyły zastępy z nowosolskiej jednostki straży pożarnej oraz OSP Otyń i OSP Przyborów. W drodze jest już także Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Zielonej Górze. To łącznie 8 zastępów. Wezwano też dwa patrole policji.

- Z zakładu ewakuowano 68 osób. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Sytuacja na chwilę obecną nie jest opanowana - informuje mł. bryg. Kaniak.

Wyznaczona została już strefa zagrożenia. Teraz dla strażaków priorytetem będzie zlokalizowanie i uszczelnienie źródła wycieku. Ratownicy pracujący najbliżej wycieku wyposażeni są w ciężkie ubrania gazoszczelne. Przypominamy, że amoniak to silna trucizna. W skrajnych przypadkach przy dużych zatruciach może doprowadzić nawet do śmierci.

To kolejna interwencja straży pożarnej w tej firmie. Strażacy byli już tutaj w 2020 roku.

Godzina 17:30 - Sytuacja powoli już się stabilizuje. - Do wycieku doprowadziła prawdopodobnie awaria jednego z urządzeń. Zakręcono dopływ amoniaku i obecnie prowadzimy wentylację całego zakładu, a mierniki pokazują prawidłowe wartości. Produkcja najprawdopodobniej jeszcze dziś znów ruszy - mówi mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskich strażaków.

Przeczytaj też: Wypadek na krajowej "27" koło Nowogrodu Bobrzańskiego. Są poszkodowani (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u